- Amit a kormányfő mond, az nem igaz - jelentette ki kérdésre válaszolva Bernáth Ildikó. Hozzátette: a regisztrált álláskeresők száma egy hónap alatt több mint harmincegyezer fővel ugrott meg. Ezzel átlépte a félmilliót a munkanélküliek száma. Mindez azt mutatja, hogy nagy a baj, s a kormány nem tudja megállítani a negatív folyamatokat.
- Intézkedésekből nincs hiány. A szaktárca vezetője szerint ebben az évben hatvanhatmilliárd forint jut munkahelymegőrzésre. A pénzt főként pályázatokon lehet elérni, már többet meg is hirdettek.
- Ezek látszatintézkedések. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítványnál hatmilliárd forint állt rendelkezésre munkahelymegőrzésre, ám a keret néhány nap alatt elfogyott. Minden bizonnyal a foglalkoztatási szolgálat pályázati kerete legfeljebb áprilisig tart ki. Ennél nagyobb probléma, hogy ezek nem olyan megoldások, amelyek általános segítséget nyújtanak a vállalkozásoknak. Pályázati pénzekkel nem lehet érdemben segíteni.
- Nem csak Magyarországon van tömeges elbocsátás. A fejlettebb országokban sem egyszerű elkerülni a leépítéseket.
- Nálunk már akkor baj volt, mielőtt kirobbant a nemzetközi pénzügyi krízis. Az ipari termelés csökkent, a gazdasági növekedés megállt. A kormányfő természetesen most mindent a globális válsággal próbál megmagyarázni. Arról nem beszél, hogy eddig kizárólag emelték az adókat és a járulékokat, rontották a versenyképességet. Az MSZP és az SZDSZ politikája legyengítette az országot, ezért érinti hazánkat erősen a visszaesés.
- A kormány most öt százalékponttal csökkentené a munkáltatói járulékot, s átrendezné a terheket. Erről mi a véleménye?
- Még egyetlenegy törvényjavaslat nem született a legújabb ígéretekből. Ha egyszer elkészülnek az előterjesztések, akkor érdemben lehet vitatkozni az elképzelésekről. Ám igazi gazdasági fordulat nem lesz, amíg nem következik be politikai változás.