ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A mágus tovább varázsolna

Paul A. Samuelson 1970-ben első amerikaiként közgazdasági Nobel-díjat kapott. William D. Nordhausszal, a Yale Egyetem professzorával közösen a gazdasági növekedés, a termelékenység és a "profit számtan" kiváló szakértői.
Létrehozva: 2009. március 5., 08:12
nyomtat küld

Közös könyvük a Közgazdaságtan, amely világszerte az egyetemisták alaptankönyve. A nagyközönség számára is megszívlelendő tanításuk lényege, hogy a nagy kormányzati adósság hosszú távon fékezi a gazdasági növekedést, mivel a magántőke kivonul a termelésből, és átvándorol az államadósság meghitelezésébe. Így fokozódik a reálszektor hatékonyságvesztése a túlzott adóztatás miatt, amely az állampapírok utáni kamatfizetésre kell. Ennek következményeként az ország kénytelen csökkenteni a lakosság életszínvonalát a külföldi adósságszolgálat megfizetése érdekében. Akár Magyarországra is gondolhattak volna.

Igen, átvándorol a magántőke, mert a szabad belföldi tőke (már akinek van), de főleg az ország iránt érdeklődő külföldi, nem a termelésbe fektet, hanem az államadósság meghitelezésébe. Ezt tanítja a Nobel-díjas közgazdász. Vagyis minél nagyobb a hiány, minél nagyobb a baj, annál több kamatot remélhet a befektető. A kamatfizetés alapja az államadósság állománya, ami pedig folyamatosan emelkedik. Ha a Medgyessy-Gyurcsány-éra előtti úgymond "utolsó békeévet" vesszük alapul, akkor a kormányzati adósság 7953 milliárd forintot tett ki. A tavalyi évben az adósságállomány 18 ezer milliárd forint volt. A szocialisták hétéves kormányzása alatt az államadósság nagyjából a két és félszeresére emelkedett, az októberi IMF-hitelekkel pedig már a háromszorosára. Kamatra 1085 milliárd forintot kellett fizetnünk a tavalyi évben. Hozzávetőleg annyit, mint az APEH-hoz befolyt személyi jövedelemadóink tömege. Az idén még többet fogunk. A kamatfizetés mértéke a Fidesz-kormány utolsó teljes évében csak 700 milliárd forint volt.

A szocialisták már annyira eladósították az országot, hogy a külföldi befektetők nem építenek gyárakat, ami van, azt is összepakolják, és kivonulnak. Sőt a magyar államadósságot sem finanszírozzák tovább. 2008 októbere óta 700 milliárd forinttal kevesebb a külföldiek magyarországi állampapír-piaci befektetése.
A magyar lakosság is padlón van. Nem fog állampapírt vásárolni. Hiába a magasabb hozamígéret. Az állami bevételek egyre inkább a meglévő államadósság utáni kamatfizetésre mennek, nem pedig a hazai vállalkozások és a családok támogatására. 18 hónapos futamidőre felvettünk 20 milliárd eurós készenléti hitelt az államcsőd időleges elkerülésére. Lassan fél év eltelik a hitelfelvétel óta, de semmi jó nem történt. A legnagyobb hazai pénzintézet a válság kezdete óta 84 százalékot veszített a tőzsdei értékéből. Az euró lassan már 330 Ft lesz. Több mint százezer ember veszítette el a munkáját.

A sors fintora, hogy van egy másoddiplomás közgazdász miniszterelnökünk, akit Gyurcsány Ferencnek hívnak, és Samuelson és Nordhaus professzorok tanainak éppen az ellenkezőjét állítja. A növekvő államadósság és kamatszolgálat ellenére gazdasági fellendülést ígér. A vállalati adók mérséklését hirdeti, miközben emeli a forgalmi adót, és megadóztatja a szociális juttatásokat, hogy a hitelezők felé teljesíteni tudja a kamatszolgálatot.
A külföldiek nagy ívben elkerülik a magyar befektetéseket, de még az állampapír vásárlástól is tartózkodnak. Most már csak a csődbiztos IMF hatezermilliárd forintos hiteléből létezünk, amely tovább emeli az államadósságot és a kamatfizetési terheket. Közben a miniszterelnök újabb és újabb adóreformötletekkel vonja el a pénzt a lakosságtól és hazai vállalkozásoktól. Ha nő az adósság hogyan növekedhetne vagy akár stabilizálódhatna a gazdaság? Ez abszurd, legalábbis a már Nobel-díjat kapott közgazdász és kollégája nem ezt vallja.

A mágus most az adórendszer átalakítása révén a munkára rakódó közterhek csökkentését ígéri, ám egy másik bűvészi mutatvánnyal a szociális támogatásokat megadóztatja. Gyurcsány nullszaldós akcióról beszél.
Nagy általánosságban amennyit nyernek a polgárok, annyit kénytelenek áldozatként meghozni - mondja a miniszterelnök. Ez lenne a "kor parancsa"? A csődbiztos IMF-képviselő, James Morsink egy kicsit másképpen látja az "adóreform" lényegét: megfelelőnek mondta a kormányzat újabb 210 milliárd forintos megtakarítási tervét. Tehát tb-járulékok csökkentése kontra az áfaemelés és a szociális juttatások megadóztatása utáni egyenleg mínusz 210 milliárd. A kormány javára. Tehát többet von el a kormány, mint amennyit ad. Lehet, hogy az IMF jobban tud számolni, mint a magyar miniszterelnök, végül is az IMF és az Európai Központi Bank újabb húszmilliárd eurója bánja a szocialista kormányzás hét feledhetetlen évét.

Mindenesetre az emberek csak néznek, mint a moziban. Gyurcsány megmenti a 13. havi nyugdíjakat? Az államadósság növekedése ellenére a gazdasági stabilizáció felé araszolunk? Lehet, hogy Gyurcsány Ferenc lesz a következő közgazdasági Nobel-díjas? Vagy inkább Oscar-díjra jelöljük?

(Lentner Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések