ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"Gyurcsány nem képes kezelni a válságot"

A szavazók nem látják azt a jövőképet, alternatívát, amit a szocialisták a megszorításokért cserébe nyújtanának - mondta el Kiszelly Zoltán politológus. A szakértő úgy látja, Gyurcsány sem kommunikációs, sem gazdasági szinten nem kezeli jól a válságot. Kiszelly szerint az SZDSZ számára az ötszázalékos küszöb átlépése minden eddiginél nehezebb lesz. MNO interjú.
Létrehozva: 2009. március 5., 09:19 | Utoljára frissítve: 2009. március 9., 12:17
nyomtat küld

- Múlt hét hétfőn papírforma szerint megint nem sikerült az ellenzék részéről a parlament feloszlatása, mi volt ennek a fő oka?

- A politikát egyre inkább a matematika határozza meg. Ha megnézzük, az ellenzéknek nincsen meg a 194 fős többsége, ami a parlament feloszlatásához kellene. A Fidesz-KDNP-MDF-SZDSZ-képviselők száma csak 190, ami nem elég a feloszlatás kimondásához. Az idő előtti voksolás belátható időn belül nem fog bekövetkezni, feltéve ha a két nagy párt ebben nem egyezik meg, vagy a független képviselők nem járulnak hozzá az új választások kiírásához.

- A február végén napvilágra került felmérések egyértelműen bizonyítják, hogy az MSZP nem képes szélesíteni a bázisát, és újra a 2008-as népszavazás utáni szintre esett vissza. Ennek oka a mélyülő válság, vagy az MSZP hibái okozzák ezt?

- A visszaesés két okra vezethető vissza. Az egyik, hogy az MSZP törzsközönségéből is kezdtek lemorzsolódni azok, akik a gazdasági helyzettel elégedetlenek. Az MSZP mind a nyugdíjasokat, mind a közszolgálatban dolgozókat megpróbálja megvédeni, de ez kevés. A másik ok, hogy sokan nem látják, mi az a jövőkép, amiért érdemes a mostani áldozatokat vállalni.

- A Nézőpont Intézet válságkezelési alkalmasságról készített felmérést, ahol Gyurcsány Ferenc jelentősen lemaradt a Fidesz elnökétől. Ez mutatja az MSZP-táboron belüli elbizonytalanodást is?

- Azt lehet látni, ha Gyurcsány jó válságkezelő lenne, akkor már az elmúlt öt évben bizonyított volna. Gyurcsány sem kommunikációs, sem gazdasági szinten nem kezeli jól a válságot, hiszen akkor a forint árfolyama és az állampapírok értékesítése is sokkal jobb képet mutatna.

- Képes lesz-e az MSZP most fölálló EP-listája mozgósítani a szavazókat?

- A felvetődött nevek a párttagok és az újságolvasók között ismertek, azonban a széles nyilvánosság előtt nem tekinthetők húzóneveknek. Ezek a nevek önmagukban kevesek. Ha sikerül mozgósítani a baloldali szavazókat, akkor csak a párt neve lesz erre képes. A kampányban meg kell találni azt a metatémát, ami mozgósítja a szavazókat. Ilyen volt 1990-ben, hogy milyen mélységű legyen a változás az országban, vagy 2006-ban, hogy visszatérjen-e Orbán Viktor. Ha egy metatéma megszólítja a baloldali voksolókat, akkor nagy számban vesznek részt a voksoláson. Ha például az lesz a fő téma, ki felelős a válságért, nagy valószínűséggel otthon maradnak.

- Egy súlyos szocialista EP-választási vereség elindíthat egy szétesési folyamatot a pártban?

- Ez is egy valós forgatókönyv, azonban ha az MSZP a márciusi kongresszuson megerősíti Gyurcsányt, akkor 2011-ig nagy valószínűséggel ő marad a párt elnöke. Megsemmisítő vereség az lenne, ha a Fidesz a mandátumok 2/3-át megszerezné. Az MSZP számára már egy, a 2008-as népszavazásnál kisebb mértékű vereség is bizonyos szempontból jól jönne. Arra tippelek, hogy egy megsemmisítő vereség esetén az MSZP élén Gyurcsány mindenképpen marad, a miniszterelnöki székben pedig kijelöli az utódját. Súlyos vereség esetén megoldás lehet a kormány átalakítása vagy esetlegesen további bővítése a párt erős embereivel, ahogy ez már 2008 április-májusában megtörtént. A korábban egyéni körzetben nyertes képviselők lemaradása az EP-listáról egyértelműen azt mutatja, hogy a parlamenti arányokat nem merik kockáztatni a szocialisták.

- Az MDF elnöksége Bokros Lajost kérte föl EP-listavezetőnek. Tud-e nyugat-európai példát mondani arra, hogy egy politikai erő a vele ellentétes oldalon lévőt kéri föl vezető pozícióba?

- Szokatlan ez a megoldás nyugaton is. Amire példa volt, hogy pártok egyesülnek és emiatt változik meg az adott politikai szervezet vezetése. Gondolhatunk Obamára, aki a Bush-kormány korábbi hadügyminiszterét vette át, vagy Sarkozyre, aki a korábbi szocialista külügyminisztert vette be a kormányba. Valóban szokatlan ez az esemény, de így a személy mögött lévő szavazókat is meg lehet célozni.

- Ezzel a lépéssel az MDF végleg átsodródott a baloldalra?

- Alapvetően nem lehet azt mondani, hogy a Dávid Ibolya által vezetett párt átsodródott volna a baloldalra. Ezt a kezdeményezést én alapvetően jónak tartom. Ha Bokros Lajos elfogadná a felkérést, azzal az MDF azt mutatná a közvélemény felé, hogy képes a megújulásra, új embereket tud vonzani. Bokros egy nemzeti-liberális ember, aki ezt az irányt képviseli, az írásai alapján ezt lehet megállapítani. A MDF tagsága nem fog átmenni a posztkommunista oldalra Bokros érkeztével, azonban a párt jobboldali gazdaságpolitikát képvisel, amit így hitelesebben tud majd megjeleníteni.

- Az MDF az SZDSZ szavazóiért fog versenyezni az EP-választáson?

- Az SZDSZ szavazóiért is és azokért is, akikre a Bokros-féle gazdasági kiigazítás pozitív benyomást tett. A liberális értelmiség és a balliberális média is pozitív hősként kezeli őt. Ebből akár szavazat is származhat. Ha a gazdasági kérdésekről fog szólni a kampány, akkor sokat segíthet Bokros a pártnak, ha nem, akkor jelentős károkat is okozhat majd az MDF-nek.

- A másik oldala a dolognak az, hogy az MDF-en belül sokan lázadnak e döntés ellen. Nem lehet, hogy Dávidnak Bokros jelölésével túl nagy árat kell majd fizetnie?

- Ez a veszély valóban fönnáll, mivel az MDF tagsága és a szavazói olyan messze vannak egymástól, mint Makó Jeruzsálemtől. A tagság jelentős része antikommunista, így a posztkommunista oldalnak tett engedmény mindig jelentős konfliktust fog szülni. Ha az MDF a tagság szerinti politikát folytatná, nem lenne esélye kikerülni az egyszázalékos támogatottsági körből. Folyamatos kompromisszumokra van tehát szükség, hogy a pártvezetés és a tagság igényei találkozzanak egymással.

- Az SZDSZ nem kezdte el túl korán a kampányát?

- Pont azért kezdték korábban a kampányt, mivel tudják, hogy később a nagyok mellett már nem lesz túl sok terük. Ugyanígy tettek 2004-ben és 2006-ban is, ahol egy identitáskampánnyal kezdtek, hogy felhelyezzék magukat a politikai térképre. Az SZDSZ fegyelmezett szavazókra épít, akik eddig mindig bevitték a parlamentbe. Alacsony részvétel esetén könnyebben teljesíthetik a bejutási küszöböt. A liberális szavazókra rástartolt az MDF és a Lehet Más a Politika is, amely a múlt héten szerveződött párttá. Ha ezek sikeresek lesznek, akkor minden korábbinál nehezebb lesz a liberálisoknak az öt százalékot teljesíteni.

- A Fidesz számára a mostani helyzetben milyen lehetőségek vannak? Folytassák a mostani politikájukat, vagy jelenítsenek meg új elemeket is?

- A Fidesz számára az rejt veszélyeket, hogy vezetnek legfőbb riválisuk előtt. A legnagyobb ellenzéki párt 2001-ben és 2005-ben is vezetett, mégis elveszítette a választásokat. Nem akarnak hibázni, nehogy még egyszer így járjanak. Arra is vigyázniuk kell, nehogy úgy járjanak, mint Merkel 2005-ben, amikor nagyrészt előállt a programjával, aztán majdnem elveszítették a választásokat. A Fidesz kivárásra játszik. A legnagyobb ellenzéki pártnak stabilitási paktumot kellene kötnie az MSZP-vel többek között a forint további gyengülésének a megfékezéséről, a közigazgatás átalakításáról, a közszolgálati bérekről, a nyugdíjakról. Ehhez a megállapodáshoz mindkét félnek a választásoktól függetlenül ragaszkodnia kellene. A szocialisták valószínűleg újra a negatív kampányra fognak építeni, mint tették azt a korábbi voksolások során.

- Az elmúlt napokban váratlan erővel tört föl a napi közbeszédben a cigányok helyzetéről szóló éles vita. Ez a téma képes lehet-e teljesen átrajzolni a hazai politikai térképet?

- Nincs új a nap alatt: ami nálunk a cigánysággal van, az Nyugat-Európában 20-30 éve a bevándorlók növekvő száma kapcsán jelent meg. Ugyanazok a problémák, megoldási javaslatok lesznek nálunk is. A cigányság a rendszerváltás óta folyamatosan süllyedő réteg, akik a segélyrendszer útvesztőiben ismerik ki magukat. Ez a kérdés önmagában nem cigánykérdés, hanem a magyar állam hatékonyságának a kérdése. Nyugaton is megoldották, hogy a bevándorlók gyermekei megismerjék az adott ország kultúráját és szokásait, betagozódtak az adott nemzet szakmunkásrétegébe. Nálunk az oktatási rendszer nem működik, szegregál. A jobb módúak elviszik a gyerekeiket ezekből az intézményekből, féltik saját gyermekeik jövőjét. A Jobbik jelenleg bűnbakként kívánja a cigányokat beállítani, ami időlegesen működhet, de a kérdés ettől még nem oldódik meg. Amíg nem helyezünk az oktatásra nagy hangsúlyt, nem lesz esély a nyugati modell követésére. Másrészről, amíg az egy irányba húzó cigány politikai elit nem alakul ki, képtelenek lesznek az erős érdekérvényesítésre, hasonlóan a nyugaton élő bevándorlókhoz.

- Tart-e attól, hogy a jelenlegi kiélezett helyzet polgárháborúhoz vezethet?

- A politika mindig hajlamos a túldramatizálásra. Szlovákiában a Dzurinda-kormány fontos intézkedéseket hozott meg, aminek eredményeképpen éhséglázadás tört ki, de polgárháborús helyzet ott sem alakult ki. A többségi magyar társadalom a béke mellett áll. A megoldást nem ebben az irányban kell keresni, mert az erőszak révén csak sérülnek az emberek, de a probléma nem oldódik meg.

- A pécsi időközi polgármester-választást sokan az EP-voksolás előszobájának tekintik. Mit veszíthetnek, mit nyerhetnek ezen a felek?

- Egy hónappal az EP-voksolás előtt lesz a pécsi szavazás. Szili Katalint is valószínűleg azért indították, mert ő testesíti meg az "emberarcú" szocialistát, aki a nemzeti kérdések iránt is fogékonyabb. Szili talán jobb eredményt fog hozni Pécsen, mint az MSZP országosan. Ha ezt tudja személyesen hozni, akkor személyileg megerősödve kerülhet ki a megmérettetésből. Ha viszont Szili sem tudja az országos átlagot hozni, az pánikreakciót válthat ki. Az időközi országgyűlési választás jobboldali sikere esetén számos egyéni MSZP-s képviselő kezdene el aggódni, hogy mi lesz az ő jövőbeli sorsa.

- Mind az MDF, mind az SZDSZ a Reformszövetség javaslata felé mozdult el, ami nehéz helyzetbe hozhatja Gyurcsányt az általa benyújtott törvényjavaslatok végszavazása során. Ez elvezethet a kormány bukásához?

- A kisebbségi kormány idején hozzászokhattunk, hogy a parlament a törvényeket nem megszavazza, hanem átengedi. A kormány mozgásterét növelheti, ha az egyes módosításokat nem csomagban, hanem külön-külön fogadják el, ami mind az SZDSZ, mind az MDF számára megkönnyíti a szavazásokat a kormány mellett, amely így újfent megmenekülhet és folytathatja a túlélőshow-t.

- Forró március 15-ére számít?

- Mindenképpen forró ünnepre. Nagyon nagy az elégedetlenség mind politikai, mind gazdasági téren, amit csak tovább fokozott a parlament feloszlatásának elmaradása. Gyurcsány Ferenc egészen addig marad a miniszterelnöki székben, amíg nem látja biztosítottnak a politikai túlélését.

(Kovács András, MNO)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések