|
|
|
|
"Szerény kampányokban gondolkozunk"
|
Ötpontos javaslatcsomaggal tenné olcsóbbá a kampányokat a Fidesz, miután felismerték, maguk sem férnek bele a törvényes keretekbe. Nyitrai Zsolt, az ellenzéki párt operatív igazgatója az FN-nek adott interjújában beszélt a Fidesz hibáiról, Orbán Viktor tanácsáról és a Milleniumi Országjáró megszűnéséről. |
Létrehozva: 2009. március 6., 10:07 | Utoljára frissítve: 2009. március 6., 10:15 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
- Váratlan segítséget kapott Gyurcsány Ferenctől a kampány- és pártfinanszírozás rendbetételének ügye. Meglepődött?
Ezeket az ötleteket nem először halljuk, de sajnos a nagy bejelentések után sosem történik semmi.
- Ezért kérdezzük, hogy most történhet-e bármi?
Én mindig bizakodó vagyok, bár nem feltétlenül a miniszterelnök szavai adnak okot a bizakodásra. Sokkal inkább az ötpárti egyeztetések. A Fidesznek egyébként két konkrét törvényjavaslata is van a kampányfinanszírozással kapcsolatban.
- Miért kell kettő?
Úgy láttuk, hogy általánosságban nem sikerült megállapodni a kampány- és pártfinanszírozásról, ezért megpróbálunk kialakítani egy egyezséget a közelgő európai parlamenti választásra. A pártok állami támogatásának ügyében persze nekünk, mint Fidesz, nincs mozgásterünk. Jelen gazdasági helyzetben a támogatás növelését ellenezzük, inkább a kampányokat tennénk olcsóbbá és rövidebbekké.
- Mennyire rövid kampányra gondolnak?
Konkrétan az EP-választás esetében azt mondjuk, az eddigi hetvenkét napos kampányidőszak csökkenjen le harminc napra. Rövid kampányban kevesebbet költenek a pártok. Emellett kellene egy költési limit, mert ez az EP-választások esetében nincs is.
- Mennyit kalkulálnak egy brüsszeli kampányra?
A mi javaslatunk: százmillió forint. Ennyiből kijön egy országos kampány, főleg a másik ötletünkkel, hogy a pártok gyakoroljanak önmérsékletet, és ne hirdessenek a kereskedelmi tévékben aranyáron. Inkább térjünk át a köztévére és közrádióra, amelyek a polgárok adóforintjaiból üzemelnek.
- Örök ellenzéki felvetés, hogy a kormánynak több jut a köztévéből...
Erre szolgál a következő javaslatunk, a kormánystop. Eszerint a mindenkori kormány, minisztériumok, állami cégek a választások előtt egy adott időszakban ne tehessenek közzé népszerűsítő kiadványt. Ne lehessen közpénzből pártkampányt folytatni!
- Akkor nem lesz több Milleniumi Országjáró sem?
Még a Széchenyi-terves hirdetéseket is fel szokták róni nekünk. Ebben van igazság, azonban nem mindegy, hogy a kormány azt magyarázza hirdetések formájában, hogy miért szűnt meg ennyi munkahely, miért kell bezárni a gyárat vagy azt, "hogy emberek, itt épült valami".
Visszatérve a felvetéseinkre, azt is fontosnak tartjuk, hogy a kormánytagok, miniszterek, államtitkárok ne használhassák az infrastruktúrájukat - telefonjaikat, irodáikat, kocsijaikat - kampánycélokra. Nem azt mondjuk, hogy ilyenkor járjanak villamossal a miniszterek, de fizessék ki, ha állami autóval utaznak vidékre. Már az is sokat segítene, ha átláthatóbban folyna a kampányköltés. Ezért mi is egyetértünk a külön kampányszámla ötletével. Ezt az Állami Számvevőszék ellenőrizhetné.
Beleférni a milliókba
- Két törvényjavaslatot említett, mi a másik?
A másik javaslatcsomagunk szerint a választások állami költségein kellene faragni. Közös informatikai rendszer lehetne a különböző választásokra, hisz 2006-ban több mint másfélmilliárd forint ment el az informatikára, majd az önkormányzati választások idején még egyszer ennyi. De például költségcsökkentő tétel lehet a boríték elhagyása a szavazásokkor. Ez utóbbival kikerülhető lenne a sokat emlegetett láncszavazás, de a titkosság sem sérül, mert a szavazólapot félbe lehet hajtani, ráadásul környezetbarát. Nem adnánk tiszteletdíjat az OVB tagjainak sem.
- Ötletek minden pártban vannak, de mégsem jutnak dűlőre...
Pedig mi el tudnánk képzelni politikai megállapodást vagy akár törvénymódosítást is. A fő nézetkülönbség egyébként abból fakad, hogy más pártok amellett érveltek, növekedjen a pártok állami támogatása. Szerintünk ez nem jó út.
- Az EP-választásokra javasolt százmilliós limitből kikövetkeztethető, mennyi lehetne az országgyűlési választások költési határa?
Azt mondjuk, hogy a jelenlegi 386 millió forint nem emelkedhet.
- Nehezen hihető, hogy jelöltenként egymillió forintból kijön a kampány. Betartja bárki is ezt a limitet?
Ha olyan szabályokat határozunk meg közösen, amelyek jelentősen csökkentik a kiadásokat, akkor betartható. A demokrácia is erősödhetne, ha visszatér a személyes kampány, amikor a jelöltek felkeresik a választókat és nem méregdrága tévéhirdetésekben szerepelnek. Lakossági fórumok, személyes ismeretségek, ezeket mi is használjuk a Fideszben.
- Akkor a Fidesz 2006-ban kijött 386 millió forintból?
A pártok költéseit nem listaáron kell számolni, a választási kampányban minden párt jelentős kedvezményeket kap.
- A listaáron számoló szakértők szerint az MSZP és a Fidesz milliárdokat költött a 2006-os kampányban. Hogy lehet kapni akkora kedvezményt, hogy beleférjenek a 386 millió forintba?
Ha átalakítjuk a kampány szerkezetét, elfelejtjük a kereskedelmi hirdetéseket és rövidebb lesz a kampány, akkor sikerülhet tartani a limitet. Mi is ebből a célból jöttünk elő az ötletekkel.
- Vagyis eddig nem fértek bele a pártok, igaz?
A hatályos jogszabályok szerint igen. De ne a múlttal, hanem a jövővel foglalkozzunk!
- Változtat bármit is, ha a pártoknak juttatott állami támogatás nő vagy csökken?
Én csak a Fideszről tudok nyilatkozni és elmondhatom, szerény kampányokban gondolkozunk. A mostani EP-kampányunk is nagyon takarékos lesz. Azt látom, hogy rövid, határozott, de visszafogott kampánnyal is sikeresek lehetünk úgy, ahogy a szociális népszavazásnál történt. Hangsúlyosabban használjuk például az internet adta lehetőségeket.
Zene, nőügyek
- Úgy tűnik, a választási kampány formájára már vannak ötletek, de van már tartalom is? Programjuk van már a következő évekre?
Van elfogadott programunk, az Erős Magyarország programja. Magyarországnak elsősorban adócsökkentésre és gazdaságfejlesztésre van szüksége. Nem vagyunk kormányon, ellenzékiként inkább feladatunk, hogy rávilágítsunk a kormányzat hibáira. Azért a gondolkodásunk irányára példa az 1998-2002 közötti kormányzásunk, igaz annak is volt egy-két hibás momentuma.
- Például?
Hiba volt, hogy a Fidesz a hatalomból gyakran hatalommal próbált meg beszélni. Szerintem ilyen helyzetben inkább szerénynek és segítőkésznek kell mutatkozni.
- A közvélemény-kutatások az önök győzelmét vetítik előre az országgyűlési választásokon. Ön vállalna kormányzati szerepet?
Nem követhetjük el azt a hibát, amit 1998-ban elkövettünk, hogy mindenki elment kormányozni, a Fidesz pedig magára maradt. Számomra egyelőre egy nagy iskola a jelenlegi munkám. 1994-ben, amikor tizenhat évesen beléptem a Fideszbe, valami ilyesmivel szerettem volna foglalkozni, mint, amit most csinálok - Kubatov Gábor pártigazgatóval együttműködve - a Fidesz operatív igazgatását.
- Ehhez képest egy új poszton, a Fidesz lemezlovasaként is kipróbálta magát. Rendszeresen beáll a keverőpult mögé?
Nem. Sosem lettem volna lemezlovas, ha a kormány nem komolytalankodja el a kérdésem megválaszolását. Én inkább rockzenepárti vagyok, Led Zeppelint, Jimi Hendrixet hallgatok.
- Személyesen milyen a viszonya Orbán Viktorral? Rá is hallgat?
A hét elején a Parlamentben segítségét kértem egy stratégiai kérdésről. Azt mondta, hogy abban nem tud segíteni, csak a nőügyekben tud tanácsokat adni.
(FigyelőNet)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|