Tavaly fejenként fél tonna (egészen pontosan 522 kg) háztartási hulladék keletkezett az EU-ban. Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint ennek a mennyiségnek a 42 százaléka lerakásra került, 20 százalékát elégették, 22 százalékát újrahasznosították, 17 százalékát pedig komposztálták.
A keletkezett hulladék mennyisége egyébként tagállamonként változik: míg a csehek fejenként 294 kilogramm szemetet "állítottak elő" a tavalyi évben, addig a dánok esetében ez a mennyiség 801 kilogrammra rúg. Magyarország a maga fejenkénti 456 kilogrammjával valahol a középmezőnyben van.
Az adatok alapján egyébként öt csoportra lehet a tagállamokat osztani: az elsőbe azok az országok kerülnek, ahol a létrejött szemét mennyisége meghaladta a 750 kg-t (ide tartozik Dánia, Írország és Ciprus). 600 és 750 kg hulladékot produkált tavaly Luxemburg, Málta és Hollandia, míg Ausztria, Spanyolország, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Franciaország, Észtország, Svédország és Finnország esetében ez az érték 500 és 600 kg között mozog.
A harmadik kategóriába a 400 és 500 kilogramm évi szemetet előállító államok kerültek (Belgium, Portugália, Bulgária, Magyarország, Görögország, Szlovénia és Litvánia), 400 kilogramm alatti mennyiséget pedig Románia, Lettország, Lengyelország, Szlovákia és Csehország produkált.
A legnagyobb arányban egyébként a németek, a belgák és a svédek hasznosították újra a szemetet; Magyarország esetében ez az érték 13 százalék. Itthon a háztartási hulladék döntő többsége (77 százalék) még mindig lerakókba kerül, 9 százalékát elégetik, és alig 1 százaléka az, amit komposztálnak.