A korábbinál sokkal nagyobb veszélyt jelent az olvadó sarkvidéki jég miatt emelkedő tengerszint - állítják a Brit Antarktiszi Felmérőcsoport tudósai. Ennek oka az is, hogy egyre több ember él tengerparti övezetekben.
Az Amerikai Földrajzi Felmérőcsoport által támogatott előrejelzésük szerint Hollandia, Kelet-Anglia, Florida és Banglades egyes területeit öntheti el a tenger a következő 90 évben, mert akár egy méterrel emelkedhet meg a vízszint.
A tudósok szerint a sarkvidéki olvadás folyamatát eddig nem értették minden részletében, így azt sem, hogy a partvidéki jég fogyásával a szárazföldi jégtakaró is egyre gyorsabban törik darabokra, csúszik a tengerbe és olvad el.
A holland kormány szakértői csoportja szintén 55 cm és egy méter körülire jósolja 90 éven belül a tengerszint emelkedését, további száz éven belül pedig még több szárazföldet önthet el az óceán. A tudósok nem tudják megmondani, hogy pontosan hány évszázadig tartana a Grönlandot betakaró jég teljes elolvadása, de azt állítják: a lehetőség fennáll, ha valamilyen módon nem fékezzük le a klímaváltozást. A grönlandi jég elolvadása 7 méterrel emelné meg a tengerszintet.
Annak ellenére, hogy nem tudós, megkongatta a vészharangot Károly herceg, brit trón örökös is, aki szerint 100 hónapja van az emberiségnek, hogy megakadályozza, hogy a klímaváltozás maradandó károkat okozzon.
Károly dél-amerikai körútján, üzleti vezetők előtt beszél majd arról, hogy a globális válság ellenére továbbra is kiemelt feladatként kell kezelni a széndioxid kibocsátás csökkentését. De közben nem pihennek a klímaváltozás hatásait megkérdőjelezők sem.
Klaus, a klímaszkeptikus
Az euroszkeptikus Vacláv Klaus cseh elnök immár beállt a klímaszkeptikusok körébe is, és vasárnap ő mondta el a témáról szóló New York-i konferencia nyitóbeszédét. Klaus egyenesen a szabadság elleni támadásként jellemezte a klímaváltozás elleni harcot, amely szerinte középkori fejlettségi szintre vetheti vissza az emberiséget.
A szabadpiaci elkötelezettségű, chicagói Heartland Institute rendezvényén nagyszámú konzervatív kommentátor és szabadpiaci aktivista vesz részt. Az intézetet egyébként 2006-ig az Exxon Mobil olajcég szponzorálta - de tagadja, hogy a konferenciához köze lenne.
A brit Guardian című lap közben megjegyzi: az emberek döntő többségét aggasztja a klímaváltozás, de úgynevezett "tagadási technikákkal" erősíti meg magában a hitet, hogy neki nem kell semmit tennie. Például globális, és nem helyi, jövőbeli, és nem azonnali problémának mondja az éghajlatváltozást.