fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az MDF last minute politikát folytat
2009. március 10., 00:27
A parlament elé sem fog kerülni az MDF konstruktív bizalmatlansági indítványra vonatkozó javaslata, mivel más frakciók képviselői nem fogják támogatni azt - véli Török Gábor politikai elemző, aki szerint a párt mindent vagy semmit alapon politizál, eközben hibát hibára halmoz.

Ismét napirenden van az MDF parlamenti frakciójának megszűnése, Csáky András ugyanis jövő hét hétfőn kilép a képviselőcsoportból, amelyet így kevesebb mint 10 ember alkot majd, ami után csak akkor működhetne tovább frakcióként, ha egy független képviselő belépne.

A hétfői parlamenti ülésen ugyanakkor Dávid Ibolya pártelnök azt jelentette be, hogy az MDF konstruktív bizalmatlansági indítványt kezdeményez, és Bokros Lajost javasolják miniszterelnöknek.

Török Gábor politikai elemző a lépéseket úgy értékeli: a párt mindent vagy semmit alapon politizál, egyre kockázatosabb lépéseket tesz, amelyek azonban inkább veszteséget hoznak, mint nyereséget. Úgy fogalmazott: a párt last minute politikát folytat.

Mint mondta, ennek tipikus példája Bokros Lajos személyének középpontba állítása. Hozzátette: az egykori szocialista pénzügyminiszter miniszterelnökké választását más pártok nem fogják támogatni, a kérdés még a parlament elé sem fog jutni, mivel 78 képviselő támogatása szükséges hozzá.

Az elemző furcsának tartja, hogy akit 48-44 arányban EP-listavezetőnek választ a párt, abból hogyan lesz egy nappal később úgymond miniszterelnök-jelölt.

Szavai szerint ez csak sikeresnek látszó, jó ötletnek tűnő taktikai lépés, amely egyáltalán nem hoz eredményt a tömörülésnek, mivel az kényszerpályán mozog, amelyre leginkább saját maga állította magát az MDF.

Csáky András kilépése kapcsán Török Gábor azt mondta: mindössze két független képviselő valamelyike "mentheti meg" a frakciót, hiszen más képviselőcsoportból senki sem ülhet át, mivel egy kilépéskor fél éven át kell független képviselőként dolgozni a parlamentben. A két jelölt Gyenesei István, aki önkormányzati miniszter is egyben, valamint Tóth András, aki 2007 októberében hagyta el a Fidesz frakcióját.

Az elemző úgy látja: mindez Lengyel Zoltán beléptetéséhez hasonló, meglehetősen furcsa politikai kompromisszum lenne, ami olyan elvtelen megoldás lenne, ami a pártnak többet árt, mint használ.

(inforadio.hu)