ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Reformokat, de azonnal!

A világon mindennek megvan a maga adekvát formája. Ha azt elveszíti, akkor deformálódik, és hogy visszanyerje megfelelő formáját, reformálni kell. A reform nem más, mint hogy a dolgokat a nekik megfelelő formába hozzuk.
Létrehozva: 2009. március 10., 08:55 | Utoljára frissítve: 2009. március 10., 09:00
nyomtat küld

A társadalmi reform előfeltétele, hogy az emberek belássák, életük rossz formák között zajlik. Ma Magyarország többsége kezdi ezt a bőrén érezni. Érik hát a reform iránti igény. Van azonban néhány probléma a reformvágy körül. A kormányerők körében már évek óta tombol (Kovács Árpád ÁSZ-elnök szavával) a reformdüh - és látszata sincs nagyon, nemhogy eredménye. Mi, kereszténydemokraták másként látjuk a reform kérdését, mint a szocialisták és a liberálisok.

Először is máshonnan indulunk. Szerintünk a Marxtól örökölt megközelítés (a lét határozza meg a tudatot) ártalmas féligazság, mert a tudat viszont meghatározza a létet. Számunkra előbb van az ember, és csak a második a gazdaság. A valódi reform társadalmi, nem pedig gazdasági. A mai magyar társadalom deformálódott, és egy materialista gazdasági reform ezt nem fogja orvosolni. Sőt éppen fordítva igaz: a társadalmi reform szemszögéből kell végrehajtani a gazdaságiakat is, amelyek valóban sürgetőek. Először tehát a fejekben kell rendet tenni, aztán akár újabb "magyar csodát" is megélhetünk a gazdaságban.

Reformjaink közül az első: az alkotó, teremtő, dolgozó embereket és struktúrákat kell támogatni! E téren nagyszabású szellemi munkákat tettünk le már az ország és az Országgyűlés asztalára. Benyújtottuk a törvényjavaslatunkat az új, a gyermeket vállaló családokat támogató, egyben az államháztartást fel nem borító, választható családi jövedelemadózásra. Az MSZP-SZDSZ-koalíció tárgysorozatba sem vette immár két éve, pedig igen részletes - és sosem vitatott - háttérszámításokkal, tanulmányokkal támasztottuk alá. A parlament folyosóin a szocialista képviselőtársaink is elismerik, hogy javaslatunk jó. Megtárgyalni azonban nem hajlandók. Az alkotóerők felszabadítását célzó nyugdíjtörvény-javaslatunk is a választható családi jövedelemadózást szorgalmazó javaslatunk sorsára jutott. Azt is jónak tartják a magánbeszélgetésekben, de azt sem engedték megtárgyalni. Márpedig nem kérdés, hogy mai társadalmi válságunk valójában demográfiai válság, a rohamos elöregedés el fogja mosni a nyugdíjrendszert, tehát az új nyugdíjrendszer és a gyermekszületést támogató személyi-családi jövedelemadózás ugyanannak az égető problémának a megoldását célozza. De sajnos az MSZP-vel és az SZDSZ-szel évek óta nem lehet érdemben tárgyalni sem ezekről. Magyarország legnagyobb válságterülete a vidék. Az ország területének több mint a feléről még 2006-ban, az első Gyurcsány-csomaggal kivonult a magyar állam, ezt a KDNP-frakció már akkor is szóvá tette. Persze süket fülekre találtunk. Letettük a Ház asztalára a földtörvényjavaslatunkat; ez is osztozott a családi jövedelemadó és a nyugdíjreform sorsában.

A miniszterelnök közben szavakban a legnagyobb reformer - de valódi reformról nem tett eddig említést. Amit a mostani válság közepette előad, az még a válságnál is rosszabb. Színházi előadásokat kényszerülünk végigasszisztálni ahelyett, hogy a valódi gondokat érdemben orvosolná - a kormány. Pedig ez lenne a dolga! Csaknem öt hónappal az októberi "nemzeti csúcs" után keserű megállapítás: a kormány csak beszél, de nem cselekszik. A tomboló reformdüh pedig nem hajlandó tudomásul venni a saját felelősségét. Egyfelől az elmúlt években elkövetett hibáit, másfelől a mostani késlekedését. Pedig ha szétnézünk a világban, láthatjuk, hogy minden ország ugyanazokat lépi: megnyirbálja a bankok önállóságát, foglalkoztatásbővítő programokat indít, csökkenti az adókat, támogatja az innovációt, és védi a hazai termékeket, a hazai piacot. Ha a kormánynak kicsi a mozgástere, az azért van, mert az elmúlt években elhibázott gazdaságpolitikát folytatott.

Éppen mert a magyar választópolgároknál és a nemzetközi pénzpiacoknál egyformán kitelt a becsülete, ennek a kormánynak le kell mondania. Elfogyott a nemzet bizalma a mostani Országgyűlésben, tehát új legitimációra, új választásra van szükség. A választást meg lehetne tartani nulla pluszköltséggel, az EP-választással egyszerre. Addig pedig meg lehetne hozni néhány sürgető és minden mértékadó szereplő által egyaránt szükségesnek ítélt intézkedést. A gazdasági szereplők között egyetértés van abban, hogy nem szabad megfojtani túlzott adóteherrel a kis- és középvállalkozásokat. Emelhetünk áfát, de csak a luxuscikkek körében, viszont csökkenteni kell az alapvető élelmiszerek áfáját. A munkajövedelemre rakódó terheket nagyságrenddel kell csökkenteni, ez a feketegazdaság elleni egyik legjobb lépés. Adókedvezményekkel is serkenthető a számlázási hajlandóság, ez az építőiparban különösen célszerűnek bizonyult már a polgári kormány idején is. A bankok voltak a 2002 utáni időszak legnagyobb nyertesei, most végre ki kellene venniük a részüket a teherviselésből. És folytathatatlan az a gyakorlat is, amely a multiknak több adókedvezményt biztosít, mint a hazai vállalkozásoknak.

Ezekben a kérdésekben általános egyetértés van. Egy cselekvőképes kormány heteken belül változtathatna. Márpedig most minden nap, sőt minden perc számít!

(Latorcai János, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések