fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Hintaszéket Bokrosnak
2009. március 11., 00:23
Fokozódik az őrület. Dávid Ibolya azt mondta az ország házában, hogy Orbán Viktor elbújt Gyurcsány Ferenc háta mögé. Gyurcsánynak széles válla (meg nagy arca) van, de arra alkalmatlan, hogy egy hatvan százalékon álló ellenlábas a szavazótáborával együtt elférjen mögé. Ám Dávid elméje nem bomlott: van benne rendszer. Még hűséges fegyverhordozóját, Herényi Károlyt is kizárná az MDF-ből ("csak egy maradhat", mint a Hegylakóban), ha picit tovább lehet az imádott hatalmi pikszisben.

Bokros Lajost előbb Brüsszelbe akarta küldeni, majd egyenesen a kormányfői bársonyszékbe. A konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal két legyet próbált ütni egy csapásra. Egyrészt megetetni a néppel, hogy ő meneszteni akarja Gyurcsányt, Orbán meg csak bújócskázik vele. (A nép hátha elfelejti, hogy az MDF szavazta meg a gyurcsányi adótörvényeket, prolongálva a "kisebbségi" kormányt.) Másrészt elhódítani az SZDSZ feltételezett Bokros-rajongóinak voksát. (Mert itt is "csak egy maradhat".) Itt az ideje, hogy Tölgyessy - mint egyetlen paktumtúlélő - elnézést kérjen a konstruktív bizalmatlansági indítvány fergeteges ötletéért.

Igazán felhőtlenül szórakozhatunk - az IMF-hitel elherdálása után úgyis jön a kollektív nemulass. Dávid képes azzal érvelni, hogy az elemzők szerint Bokrosra itthon van szükség, nem pedig Brüsszelben. (Amúgy ezt az SZDSZ mondta, rögtön a ciántabletta-projekt után.) Az elemzők nem ezt mondták, hanem hogy a hazai válságot nem lehet Brüsszelből kezelni. Szeretném leszögezni: Bokrosra Magyarországnak sem itthon, sem külhonban nincs szüksége. Csomagjának sikere puszta mítosz: az Alkotmánybíróság a javát megsemmisítette, nem állta ki a törvényesség próbáját. Maradt belőle a csúszó leértékelés meg a valóban sikeres vámpótlék - ám azóta belül vagyunk a schengeni határokon. S a nemzetközi tekintély is hibádzik: volt, ahonnan olyan sebesen tették ki a szűrét, hogy összecsomagolni se nagyon volt ideje.

A szocialista Mesterházy Attila azt mondta a tévében, hogy az MSZP-t csak félig (?) lepte meg Dávid konstruktív bizalmatlansági indítványa. Azt tudták, hogy az MDF komolytalan; csak a konkrét eset kapcsán esett le az álluk. "Nem árt, ha van egy jelölt mögött egy program, a program mögött pedig egy többséget eredményező politikai támogatás" - vélte Mesterházy, aki ugyan lélekben aligha fideszes, ám hitvallásából következően szíve szerint mégis szintén az előre hozott választások mellett volna.

Jóllehet Dávid "elvárná", hogy a frakciót borító Csáky András ott felejtse nála a mandátumát (a pártetikett szerint akinek nem tetszik Bokros puccsszerű megkoronázása, "annak lehetősége van csendben távozni"), Herényi már a független politizálás előnyeit taglalja. Pedig biztosan megszerezte Gyenesei István mobilszámát (őneki is van fenn félmeztelen képe a neten, mint a múltkori konzervatív igazolásnak, Lengyelnek). Ám aztán kiderült: menne függetlennek Csákyval Katona Kálmán meg Hock Zoltán is; úgyhogy hiába is fűznék be a két jelenlegi független honatyát, akkor is kimúlna a frakció. Kár volt Lengyel Zoltánba annyit invesztálni; nem is szólva arról, most mennyire csalódott lehet.

Gyurcsányt a Vitányi-féle Mozgó Világ építette fel a semmiből, míg Bokrost a nyilvánvaló pénzzavarban lévő Élet és Irodalom próbálta többször is újra forgalomba hozni. Az Almássy-afférnál az MDF-nek is megrendült a pénzügyi hátországa. Ez az őrület lett belőle. Most meg az egyszer már nyugdíjba vonult Boross reaktiválja magát, s összerántja a párt országos gyűlését. Joggal tart attól, hogy Dávid nemcsak az antalli, de a borossi örökséget is összesprézi. Ki tudja: az a grémium még azt a bizonyos hintaszéket is átruházza Bokrosra.

(Csontos János, Magyar Nemzet)