Bulgária nemzeti bankjának elnöke a múlt csütörtökön (március 5.), Szófiában tartott Bolgár Beruházási és Üzleti Csúcstalálkozón beszélt országa euróövezeti csatlakozásáról. Ivan Iskrov szerint az alacsonyabb inflációs ráta lehetővé teszi, hogy Bulgária belépjen az Európai Árfolyam Mechanizmusba (ERM 2), amely az eurózóna előszobájának számít.
Szergej Stanishev bolgár miniszterelnök korábban úgy nyilatkozott, országa már négyet teljesített az euróövezeti csatlakozás öt feltétele közül. Hiányzó láncszemként az inflációs követelményt nevezte meg, amely szerint az ország inflációs rátája legfeljebb 1,5 százalékkal haladhatja meg a három legnagyobb árstabilitással rendelkező tagállam inflációs rátájának átlagát.
"Az euró bevezetése nem privilégium, hanem egy kötelezettség, amelyet az ország vállalt" - emlékzetetett Iskrov.
Bulgária árfolyamrendszere az euróhoz köti a levát, így kiszűri a spekulációs kockázatot, magyarázta a bolgár jegybank elnöke.
Bár a bolgár központi bank - Romániával ellentétben - kénytelen volt felülvizsgálni a bolgár gazdaság növekedésére tett előrejelzéseit és 2 százalékra módosítani azt, az ország egyelőre nem szorul nemzetközi segélyre. A kormány stabil költségvetési többletet tartott fenn tavaly, idén pedig legalább kiegyensúlyozott költségvetési egyenlegre törekszik. Bulgária az elmúlt hét évben többlettel zárta az államkasszát.
A legtöbb kelet-európai vezető erősen kritizálta a nyugati médiát, amiért az "fekete lyukként" mutatja be az országukat, amely csak veszélyezteti a gazdasági stabilitást. Iskrov szintén aggasztónak tartja a nyugati elemzők és média kelet-európával szembeni "agresszivitását". Iskrov szerint a kelet- és közép-európai országoknak nincs mitől félniük a válságban, hiszen egyik jegybanknak sincsen káros tőkéje. A problémákat Európa fennmaradó részéből importálják, mivel a régió legnagyobb kereskedelmi partnereit szorongatja a válság, tette hozzá.