fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Online is elérhető az EU-Ombudsman
2009. március 16., 15:27
Az Európai Ombudsman pénteken (március 13.) nyitotta meg az online panaszbejelentés lehetőségét. Az EU állampolgárai a jövőben az interneten keresztül is szót emelhetnek az európai intézmények eljárásában őket ért hivatali visszásságok ellen. Az online rendszer azt kívánja biztosítani, hogy az Ombudsmanhoz beérkező panaszok valóban a hatáskörébe tartozzanak.

"Az egy évben hozzám érkező panaszok háromnegyede kívül esik a hatáskörömön" - mondta P. Nikiforos Diamandouros a múlt héten, mikor bemutatta az online panaszbenyújtási rendszert. A honlap ismertetésére egy problémamegoldó-szeminárium keretében került sor. Az Ombudsman elmagyarázta, csak akkor vizsgálódhat egy ügyben, ha az az "Európai Unió intézményeinek és szerveinek hivatali visszásságaival kapcsolatos".

Az online rendszer az Unió mind a 23 hivatalos nyelvén elérhető. Aki ezt az utat választja, egy sor kérdésre kell választ adjon, amely segít behatárolni panaszának természetét. A kérdések alapján eldől, hogy az adott ügyben az Ombudman eljárhat-e. Az EU állampolgári jogi biztosa olyan ügyekben vizsgálódhat, mint az eljárás átláthatósága, az EU támogatások késedelmes kifizetése, a diszkrimináció és az igazságtalan bánásmód.

Az Obmudsmanhoz eljuttatott panaszok többségét "más problémamegoldó mechanizmusokkal is meg lehet oldani" - magyarázta a görög származású hivatalnok. "Az új honlap segítségével azt szeretnénk, ha a panaszosok a megfelelő fórumhoz jutnának el, időt és pénzt, és nem mellékesen idegeskedést és csalódottságot spórolva ezzel számukra" - magyarázta Diamandouros.

Az Ombudsman az elmúlt hónapban elmondta, hogy az állampolgároktól, a cégektől, a regionális irodáktól, a civil és nem kormányzati szervezetektől hozzá eljutó "3500-4000" panasz "döntő többsége" nem kezelhető, mivel azokkal tagállami szinten kell foglalkozni.

Diamandouros elmondta, ezekben az ügyekben a tagállami és a regionális ombudsmanokhoz kell fordulni, akik a tagállami intézmények hivatali visszáságaival foglalkoznak. Megoldást jelenthet még ilyen esetben a SOLVIT hálózat is, de csak akkor, ha a visszáság az Európai Unió belső piaci jogát sérti és arra legalább két tagállam vonatkozásában került sor.

Ha az Ombudsman nem tud segíteni, az új útmutató felajánlja azt a lehetőséget is, hogy az adott állampolgár ügyével az Európai Parlament Petíciós Bizottságához fordulhat.

2008-ban a kezelhető panaszok 36 százaléka érintette az átláthatóság és a dokumentumokhoz való hozzáférhetőség kérdését. 70-75 százalék volt az Európai Bizottság és az Európai Parlament ellen benyújtott panaszok aránya. Az előbbi esetén különös hangsúlyt kaptak az EU munkerőtoborzási hivatalával (EPSO) szembeni fenntartások.

Az Európai Ombudsman április 27-én mutatja be a 2008-as évre vonatkozó éves jelentését.

(euractiv.hu)