fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Búcsú a villanykörtéktől
2009. március 18., 13:00
Környezetvédelmi és energiatakarékossági megfontolásokból lejárt a hagyományos villanykörték ideje. A takarékos izzók pár hónapon belül uniós és állami rásegítéssel vehetik át a hatalmat az izzópiacon.

Mióta Thomas Edison 1879-ben feltalálta az izzólámpát, majd az 1900-as években a Tungsram magyar mérnökei, Hamala Sándor, Juszt Ferenc és Bródy Imre is besegítettek a villanykörte tökéletesítésében, hozzá vagyunk szokva, hogy ha sok fényt akarunk, sokwattos égőt kell vennünk. A 60 wattos csak úgy pislákol, míg a 100 wattossal fényárban úszik a szoba, de persze ez a fogyasztáson is meglátszik. Hallottunk már a takarékos izzókról, meg egy-két halogénlámpa is van a lakásban, de mikor hirtelen döntési helyzetbe kerülünk, hogy a 100 forintos villanykörtét vagy az ezerforintos takarékos égőt vegyük meg, nem sokáig tipródunk.

Ezt a beidegződést azonban gyorsan le kell vetkőznünk, 2009 szeptembertől ugyanis eltűnhetnek a 75 és 100 wattos égők a boltokból. Az Európai Parlament most márciusban szavaz ugyanis, minden bizonnyal pozitív eredménnyel arról, hogy az unió területén fokozatosan kivonják a magas energiafogyasztású izzókat. A fokozatos átállás 2020-ig tarthat majd, egyre több pazarló terméket vonnak ki, és egyre több új fejlesztésű, takarékos és remélhetőleg olcsó izzót dobnak majd piacra. A sort elsőként és önként Írország nyitotta március elsején, nálunk várhatóan szeptember 1-től vezetik be a korlátozásokat.

A hagyományos villanykörték ugyanis nem elég hatékonyak, túl sok energiát fogyasztanak ahhoz képest, hogy mennyi fényáramot tudnak kibocsátani. A halogénlámpák például 50 százalékkal, míg a kompakt csöves, takarékos izzók 75-80 százalékkal kevesebb energiát igényelnek ugyanazon fényerősség eléréséhez. A fényérzet persze nem ugyanolyan, a takarékos égők lassabban melegszenek be, és szórtabb fényt adnak, ezért először úgy érzékeljük, mintha gyengébbek lennének, de idővel hozzászokunk. Fényérzet szempontjából egyébként a halogénizzó a legjobb választás, mert az közelít leginkább a természetes napfény hatásához.

Ezentúl tehát nem azt kell nézni, hány wattos a villanykörte, hanem a lumen-értéket (lm), ami a fényáramot, illetve az energiafogyasztási besorolást jelöli. Egy 100 wattos égő például 1000-1500 lumen erősségű fényt biztosít, amit a kompaktcsöves izzók 23 Watt fogyasztással is megoldanak, így elnyerve az A kategóriás besorolást a hagyományos égők E, F minősítésével szemben. Az árakon pedig megbotránkozhatunk, legalábbis első pillantásra, de biztosak lehetünk benne, hogy hosszú távon jobban járunk. Mi is, az állam is, az EU is meg a környezet is.

(noilapozo.hu)