Brüsszel azt reméli, hogy az elavult villanykörték 2009 és 2012 közötti fokozatos kivonása, a korszerűbb fényforrások alkalmazása révén 2020-ra annyi energiát lehet megspórolni, mint amennyi nagyjából Belgium egész áramfogyasztása, vagy más összevetésben 23 millió európai háztartás áramellátása. Ez 32 millió tonnával csökkentheti az energiatermelés révén a levegőbe juttatott szén-dioxid éves mennyiségét.
Az EU "kormánya" 2007 tavaszán kapta feladatba a tagállamok állam-, illetve kormányfőitől, hogy foglalkozzon a fényforrások hatékonyságának kérdésével. Ezt a célkitűzést az Európai Parlament (EP) is támogatta. A brüsszeli bizottság által kidolgozott javaslatokat a tagállami kormányokat képviselő Tanács tavaly ősszel elfogadta, majd azokat megküldték az EP-nek konzultációs eljárás keretében. A mostani bizottsági rendeletek lezárják a jogalkotási folyamatot.
A rendeletek a puszta energiahatékonysági követelményeken túl a funkcionalitás, illetve a termékinformáció megfelelősége érdekében is előírásokat tartalmaznak, figyelembe véve esztétikai, valamint egészségvédelmi megfontolásokat.
A jogszabályt bejelentő brüsszeli sajtótájékoztatón az újságírók főként azt firtatták, hogy mennyire helytállóak azok az állítások, miszerint egyes hatékonyabb fényforrások egyben nagyobb egészségi kockázatot is jelentenek. A bizottsági illetékesek szerint a vizsgálatok nem igazolták az ilyen aggodalmakat.