fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Katolikus focisulit indítanak Gyulán
2009. március 23., 08:32
Célegyenesbe ért a gyulai Grosics Gyula Futballakadémia létrehozása, az intézmény ősszel megnyitja kapuit - tudta meg a Magyar Hírlap az ötletgazda szeged-csanádi megyés püspöktől, Kiss-Rigó Lászlótól. Mint mondta, a keresztény hit az élet minden területét, így a sportot is érinti, még ha ma ez hazánkban újdonságnak számít is. Olaszországban például majd minden plébániához tartozik focicsapat.

"A keresztény hit nemcsak elmélet, hanem gyakorlat is, ezért az élet minden területével kapcsolatban van. Igaz ez a sportra is" - mondta a lapnak Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök magyarázatként arra, hogy évekkel ezelőtt miért kezdeményezte egy futballakadémia létesítését. A kiszemelt helyszín Gyula. A város önkormányzata készségesen támogatta az ötlet megvalósítását. Az egyházmegye és a település összefogásával, valamint szponzorok hozzájárulásával megvalósuló beruházásról egy tavalyi sajtótájékoztatón a polgármester kijelentette, hogy új sportélet kezdődik el vele. Az akadémia névadójának Grosics Gyulát, az aranycsapat legendás játékosát választották, és ő ezt, mint mondta, megtiszteltetésnek tartja.

Kiss-Rigó Lászlótól a lap megtudta, hogy az engedélyezési terveket napokkal ezelőtt adták be az illetékes hivatalnak, a komplexum építése - ha minden a tervek szerint alakul - nem sokkal húsvét után kezdődik meg. "Igazi zöldmezős beruházásról van szó. A négy focipálya közül lesz egy fedett, lesznek edzőterületek, és mindehhez tartozik majd egy kollégium is. Utóbbi ugyan szeptemberre még nem készül el, de ideiglenes megoldásokkal már az ősz elején megindulhat a képzés az akadémián" - mondta a püspök. Hamarosan felvételt hirdetnek a 13-14 évesek korosztályában.

Miután megnyitotta kapuit, az intézmény az egész országból, sőt a határon túli magyarság köréből is várja a sportolópalántákat. A cél a tehetséggondozás és a fiatalok profi sportolóvá nevelése, miközben Kiss-Rigó László szerint az sem elhanyagolható szempont, hogy az egészséges életmódot is népszerűsítik általuk. "Ép testben ép lélek" - vallja a püspök, aki maga is aktívan űzi a labdarúgást. Szerinte egyébként hiába tűnik első hallásra szokatlannak az egyház és a sport ilyen szoros kapcsolata, ennek hazánkban is meglenne a hagyománya, csakhogy a kommunizmus évtizedei alatt néhány iskolát leszámítva az egyháznak szinte mindegyik intézményét megszüntette a materialista elveket valló, egyházellenes diktatúra, a papokat szántszándékkal a templomok falai közé száműzték.

Érdekesség, hogy a gyulai források szerint az 1903-ban létesített Gyulai Római Katolikus Főgimnázium első igazgatója, Szabad Endre jóvoltából a tornaszertár eszközei között "football labda" is megtalálható volt, amivel "a játékdélutánokon önfeledten szórakoztak a deákok". Kiss-Rigó László felhívta rá a figyelmet, hogy más országokban ez ma is természetesnek számít. Elég csak Olaszországra gondolnunk, ahol a legtöbb katolikus plébániához futballcsapat is tartozik, két éve pedig elindult az úgynevezett Clericus Cup, vagyis a római szemináriumok és egyházi egyetemek csapatainak kupavetélkedése, amelybe még a Vatikánban szolgáló svájci gárdisták is beneveztek. Egy bíboros egyenesen az UEFA-kupáról álmodott akkoriban. Felhozható példaként Don Camillo atya is, aki a futball sorsjobbító erejét a filmvásznon mutatta be, példát adva a világnak, hogy az erkölcs nem csorbul, ha egy pap rúgja a labdát. Ezt hamarosan a gyulai futballakadémia növendékei is megtapasztalhatják.

(Kacsoh Dániel, Magyar Hírlap)