ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Három pártnak nem érdeke az előrehozott választás

Meg fog egyezni az MSZP, az SZDSZ és az MDF annak érdekében, hogy ne legyenek előrehozott választások Magyarországon - véli Török Gábor, a Vision Consulting igazgatója. Giró-Szász András, a Századvég Alapítvány igazgatója pedig arra hívta fel a figyelmet az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy hibásak azok a külföldi példák, amelyekkel a Fideszt az esetleges kormánytöbbség támogatására szeretnék rábírni.
Létrehozva: 2009. március 24., 09:37 | Utoljára frissítve: 2009. március 30., 00:59
nyomtat küld

A helyzet egyszerű: vagy létrejön egy új koalíció vagy előrehozott választások lesznek - vélekedett Török Gábor politológus az Arénában. Az, hogy melyik forgatókönyv valósul meg, azon múlik, hogy melyikre van politikai szándék, mivel mind kormányváltó, mind kormányalakító többséget létre lehet hozni a parlamentben. A kérdés, hogy meg tudnak-e egyezni egy új kormányfő személyében és annak programjában.

Ha a mostani nyilatkozatokból indulunk ki, akkor tévútra futhatunk, mivel klasszikus tárgyalási helyzetet látunk, ami "tipikusan paraván szituáció" a politikában; rengeteg minden nem látunk ugyanis a folyamatokból - magyarázta a Vision Consulting igazgatója.

Török Gábor úgy látja: a feleknek kölcsönös érdekük, hogy ne legyen választás az idén, habár azt nem tudjuk, hogy mivel járnának jobban, a 2010-es vagy az előrehozott voksolással. Viszont ilyen helyzetben a rövid távú gondolkodás dominál: "csak most ne legyen választás".

Giró-Szász András hozzátette: komoly törésvonalak vannak a szocialista párton és a frakción belül is. A konszenzust a parlamenti erőviszonyok között kell létrehozni, és nem csupán a pártok között.

A Fidesz nincs döntési helyzetben

Amíg nem derül ki, melyik forgatókönyv a biztosabb, addig nem kell mást mondania a Fidesznek, mint azt, hogy előrehozott választásokat szeretne. Irreális elvárás, hogy nemzeti szakértői kormányról kezdjen tárgyalásokat a Fidesz - hangsúlyozta Török Gábor. Az egy más kérdés - jegyezte meg -, hogy a pártnak érdemi döntési lehetősége nincsen, csak nyomásgyakorló eszközei.

A Fidesz számára az elemző szerint akkor áll elő új helyzet, amikor végleg eldől, hogy nem lesznek előrehozott választások, és létrejön az új kormánytöbbség; ekkor a pártnak át kell gondolnia a politizálását. Az új kormányfőhöz másként kell viszonyulni, a legitimitás kérdését és az Őszöd-problémát zárójelbe kell tenni.

A közéletben, a médiában számos politikus, közíró, értelmiségi hoz fel külföldi párhuzamokat a magyar helyzet lehetséges megoldásával kapcsolatban. A döntő különbség azonban az, hogy külföldön az emlegetett nagykoalíciók mindig a választások után bekövetkezett helyzetből fakadtak - mutatott rá Giró-Szász András.

Azaz nem arról volt szó, hogy Ausztriában vagy Németországban egy évvel a választások előtt egy a népszerűségi listán magasan vezető politikai erő segédkezett volna a kormány fönntartásában - hívta fel a figyelmet a politológus.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések