A Jiŕí Paroubek-vezette szociáldemokraták (ČSSD) ötödik alkalommal nyújtottak be bizalmatlansági indítványt, és ezúttal sikerrel jártak: a 200 képviselőből a minimálisan szükséges 101 szavazott a jelenlegi kormány ellen - köztük négy koalíciós képviselő is. Mirek Topolánek cseh miniszterelnök elfogadta a döntést, és be is nyújtotta lemondását az alkotmánynak megfelelően.
Topolánek kormánya a tavaly őszi regionális választásokon gyengült meg a szociáldemokraták ellenében. A prágai képviselőházban 96 fő tartozott a koalícióhoz, 97 pedig a szociáldemokrata és kommunista ellenzékhez. Az egyre lehetetlenebbé váló kormányzati munkát jelzi az is, hogy olyan, a kabinet számára prioritást élvező ügyeket kellett az ellenzék miatt levenni a napirendről, mint az Egyesült Államokkal kötött rakétapajzs-megállapodások ratifikációját.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy Csehország látja el a félévben a soros EU-elnökség munkáját, és Topolánek visszautasította, hogy ideiglenes kormányként befejezzék Uniós tevékenységüket - annak ellenére, hogy Paroubek nemrégiben még azt nyilatkozta, hogy befejezhetik azt.
"Amennyiben nem alakul egy többségi, nem-kommunista kormány az ODS részvételével, abban az esetben az ODS visszautasít egy alkotmányon kívüli, ügyvivő kormány létrehozását. Egy ilyen kabinetet nem fog támogatni az ODS" - jelentette ki Topolánek, aki azt is megjegyezte, hogy a gazdasági válság idején felelőtlenség egy ilyen lépés, mint a bizalmatlansági indítvány. Hozzá kell tenni, hogy az ellenzéki Paroubek éppen a gazdasági válsággal szemben tanúsított tehetetlenséget említette a szavazás fő okaként, annak ellenére, hogy Csehországot eddig nem érintette olyan súlyosan krízis.
Még nem lehet tudni, hogy ki lehet Topolánek utódja, mindenesetre a leköszönő miniszterelnök az előrehozott választásokat sürgetné. Annál is inkább, mert a felmérések szerint egyre csökken a különbség az eddig vezető szociáldemokraták és az ODS között, melynek Topolánekék EU-elnökségi munkája lehet az oka.
A cseh szabályok szerint csak abban az esetben tarthatnak előrehozott választásokat a 2010-ben esedékes helyett, amennyiben harmadjára sem sikerül az új kormány megalakítása.