fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tarlós István levele Demszky Gábor részére
2009. március 25., 14:30
Tarlós István, a fővárosi Fidesz-KDNP frakcióvezetőjének a város működése érdekében megfogalmazott javaslatai.

Tisztelt Demszky Úr! Tisztelt Főpolgármester Úr!

Értesültünk róla, bejelentették, hogy Ön az MSZP-vel időközben már megegyezett a 2009. évi költségvetésről. Rendben van, ehhez természetesen joga van. Még akkor is, ha ezzel párhuzamosan - újabban - az MSZP részvételével a felszínen"ötpárti egyeztetést" folytat. Mi nem vagyunk ugyan biztosak az Ön ellenzékkel történő agyonreklámozott megegyezési szándékának őszinteségében, ennek ellenére a megbeszéléseken eddig is részt vettünk. Kétségeinknek egyébként több jelenség is alapot adott.

Tizenhat évig magam is gyakorló polgármester lévén jól tudom, hogy ha valaki az ellenzékkel komolyan párbeszédet akar folytatni és egyeztetni szándékozik, az nem a költségvetés elfogadásának törvény által megszabott határideje előtt három nappal kezd ehhez hozzá, ahogy Ön most tette. Nem beszélve arról, hogy Ön is, az MSZP is rendszeresen Erzsébetváros polgármesterét szólongatja fel lemondásra (érdekes, hogy kitüntetetten épp a fővárosi képviselőség tekintetében gyötri lelkiismereti motiváció az MSZP-t, holott a polgármester úr vitatott, de el nem döntött problémája pont a kerületben keletkezett, nem pedig a fővárosban). Ez pedig egyértelműen arra utal, hogy Önök egyáltalán nem megegyezéssel, hanem újra és sokadszor a legminimálisabb erőfölénnyel kívánnak érvényt szerezni költségvetési elképzeléseiknek. Ezt is meg lehet tenni, csak akkor nem illik könnyes szemmel párbeszéd és konszenzus után sóvárogni ünnepi szónoklatokban, mert így félre lehet vezetni a közvéleményt.

A VII. kerületi polgármester "kezében" tehát nem Budapest költségvetése van, ahogy Önök mondogatják, legfeljebb Ön, illetve az Ön koncepciója -és a kettő nem ugyanaz.

(Azt csak remélni tudjuk, hogy a bajba jutott fővárosi képviselőt egyes - nem rendőrségi - körök nem próbálják az ötvenes évekre emlékeztető módszerekkel, üzenetekkel jobb belátásra bírni.)

A lényeg azonban, hogy az utóbbi napokban kiderült, hogy Ön és környezete egészen más módon közelít a költségvetéshez, mint az ellenzék. Ön csak arra törekszik, hogy bármi áron szülessen meg az ezévi költségvetés, nekünk (és vélhetőleg a budapestieknek), pedig fontos, hogy a város 2010 után is működőképes maradjon. Ön továbbra sem kíván érdemben tárgyalni a hosszú évek óta súlyos csődhelyzettel viaskodó fővárosi cég, a BKV jövőjéről, sem pedig a nagy mértékű adósság kezeléséről. A 4. metró finanszírozási és többletkövetelésekkel összefüggő problémái sem tartoznak Ön szerint a költségvetési vitához. Ön e felvetéseket lényegében elbagatellizálja. A koalíciós frakcióvezetők tájékoztatói alapján is megállapítható, hogy mára Önök a költségvetés kérdőjeleit csupán egy-két milliárdos tételcsomag mögé teszik, a kétségeket támasztó több tízmilliárdos tételek helyett. Mi pedig a felsorolt kritikus kérdések részletes megtárgyalását, valamint az időközben beköszöntött, Magyarországon különösen súlyos válsághelyzetben a beruházási feladatok ütemezésének újragondolását elengedhetetlennek véljük. A költségvetés elfogadásának eredeti törvény szerinti határideje 2009. március 16.-án lejárt. Tény, hogy ezen a napon még az MSZP sem fogadta el az Ön költségvetését a Közgyűlésben.

A Közgyűlés 2009. április 30.-ig szavazta meg, hogy Budapest Önkormányzata az átmeneti gazdálkodás keretei közé szorulhasson.

Mivel a városnak működnie kell, ezért van az Ön számára két új javaslatunk:

1. Készítsünk egy "működési költségvetést". Ennek alapján az intézmények mind elkészíthetik saját költségvetéseiket. Ráadásul nem kényszerülnek havonta csupán a tavalyi költségvetési kontingensük 1/12 része erejéig korlátozni működésüket, hanem sokkal nyugodtabb körülmények között, már az idei számaik alapján dolgozhatnak. Ennek a megoldásnak semmilyen törvényi akadálya nincs. Az esetleg elhúzódó beruházási viták lezárása után pedig az önkormányzatnak bármikor jogában áll saját költségvetését a beruházások vonatkozásában módosítani. (Ahhoz az ellenzék hozzájárul, hogy a speciális támogatási forma szoros határideje miatt az M3-as út melletti zajvédő fal ügyéről külön, akár a működési költségvetést is megelőzően szavazzunk, hiszen a legutóbbi közgyűlést követően a telekárak a környezetben - információink szerint - tisztázódtak. Ön most kissé színpadiasan érvel persze új és kevésbé új beruházási javaslatai mellett, bár ehhez is hozzá kell tenni, hogy a Margit híd és a Szabadság híd munkálatai felújításnak, nem pedig beruházásnak minősülnek, továbbá arra sincs válasz, miért váltak köddé időközben és csendben olyan vészesen sürgős beruházások, amelyeket Ön már több mint egy évtizede biztosra ígért? Például az aquincumi híd, a Római parti gát, vagy az M5-ös melletti zajvédőfal.

2. Fentiek alapján azt is javasoljuk, hogy a működési költségvetésről történő döntéssel - épp a működés folyamatossága és biztonsága érdekében - ne várjuk meg a 2009. április 30.-át, hanem sokkal korábban, még a húsvéti ünnepek előtt, rendkívüli közgyűlés keretében szavazzunk. Ezeknek a javaslatoknak az elfogadásával a város könnyebb helyzetbe kerül, igaz, Önnek viszont kétségtelenül kevésbé lesz lehetősége az ellenzékre képtelen vádakat szórni, amiért szabódik az Ön sajátos elképzeléseit mérlegelés nélkül és maradéktalanul támogatni. Szeretném ugyanakkor megjegyezni, hogy a fővárosi kerületek közül hétnek van fideszes vezetése. Az ellenzék szerepe és felelőssége szempontjából politikai értelemben hasznos tudnia, hogy az MSZP ezek közül a kerületek közül egyetlenegyben sem szavazta meg a költségvetést és a hét közül ötben az SZDSZ sem. Az ellenzékkel szemben támasztott igények, gondolom, nem attól függnek, hogy szocialista, liberális, vagy esetleg más. Kérem, ezt vegye figyelembe a fővárosi ellenzék megítélésénél, különös tekintettel arra, hogy Ön a nyilvánosságnak tett ígérete ("bármiben engedek") ellenére eddig semmiben nem engedett.

Tisztelettel:

Tarlós István
A Fővárosi FIDESZ-KDNP frakciószövetség elnöke