fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az MSZP tele van korrupciós ügyekkel
2009. március 26., 04:24
A KDNP elnöke kijelentette: társadalmi támogatottság nélkül nem lehet kormányozni. Hozzátette: éppen azért kell új választásokat tartani, hogy el lehessen kerülni az államcsődöt.

semjenzsolt.hu: - A Fidesz és a KDNP benyújtotta a Parlament feloszlatására vonatkozó indítványát. Mire számít?

Semjén Zsolt: - Nem számítok rá, hogy elfogadják, ismerve az MSZP-nek és az SZDSZ-nek a hatalomhoz való ragaszkodását. Nem számítok rá, de remélem. Navracsics Tiborral azért nyújtottuk be a javaslatunkat, mert az országot csak egy új választással lehet kivezetni a válságból. Három ok miatt:
Egyfelől erkölcsileg egy demokráciában elfogadhatatlan az, hogy a nemzet sorskérdéseiből és legfontosabb kérdéseiből egyszerűen kihagyják a népet, és titkos szobákban, egy kávéasztal melletti alkukkal, paktumokkal és kamarillapolitikával kerüljék ki a nép akaratát. Ez elfogadhatatlan. Mi azt mondjuk, hogy a népnek kell dönteni.
Másrészről technikailag se lenne megoldás egy ilyen kamarillapolitika, hiszen nem volna tényleges, stabil parlamenti többsége. Stabil parlamenti többség nélkül pedig lehetetlen a szükséges intézkedéseket megtenni.
Harmadsorban pedig, egy ilyen nyilvánvalóan paktum-kormány mögött nem volna tényleges társadalmi támogatottság. Társadalmi támogatottság nélkül meg végképp lehetetlen bármit csinálni.

- Ezzel szemben a kormányoldalon azt állítják, hogy az ország jelenlegi súlyos állapotában nincs arra idő, hogy egy új választás kerüljön kiírásra, hiszen azonnali lépéseket kell tenni. Azonnali lépéseket, hogy elkerüljük az államcsődöt. Ezt hogy látja?

- Éppen azért kell új választásokat tartani, hogy el lehessen kerülni az államcsődöt. Ha ma föloszlatná magát az Országgyűlés, akkor június hetedikén, az Uniós választásokkal egy időben meg lehetne tartani a parlamenti választásokat is, ami egyébként jelentős költségmegtakarítást is jelentene egyfelől. Másfelől - ami sokkal fontosabb, hogy végre egy hiteles, társadalmi támogatottsággal rendelkező Parlamentje, és stabil parlamenti többséggel rendelkező kormánya lenne az országnak. Amíg ez nincsen, addig a kisebbségi agónia folytatódni fog. Addig nem állítható helyre sem a befektetők, se az ország lakosságának a bizalma. Választás a jövő év kora tavaszán egyébként mindenképp lesz. Az is nyilvánvaló, hogy június hetedikéig választási kampány van. Miután kora tavasszal úgy is választás lenne 2010-ben, elindul a tényleges választási kampány. Ha nem lesz előrehozott parlamenti választás, akkor mostantól jövő év kora tavaszáig, valamilyen értelemben kampány fog zajlani. Ha hivatalos, akkor hivatalosan, ha nem hivatalos, akkor nem hivatalosan. Tehát, éppen azáltal lehetne elkerülni az elhúzódó választási kampányt, ha most feloszlatná magát az Országgyűlés, és június hetedike eredményeként végre felállna egy tényleges társadalmi támogatottságú Kormány.

- Gyurcsány Ferenc a kongresszusi beszédében a Fidesz és az ellenzék iránti elfogultsággal vádolta meg a bíróságokat és az ügyészségeket. Hogyan látja a harmadik hatalmi ágat ért kormányzati, kormányfői támadást?

- Gyurcsány Ferenc minden alkotmányossági határt átlépett ezzel a kijelentésével, hiszen az Ügyészség és a bíróságok egy másik hatalmi ágat jelentenek. Ijesztő az, amikor a szocialista párt elnökeként megfenyegeti a bíróságokat és az Ügyészséget. Alkotmányossági szempontból tarthatatlan, politikai szempontból pedig rendkívüli ostobaság volt ez Gyurcsány Ferenc részéről, mert ezzel tudatosítja, hogy annyi korrupciós bűnügye van az MSZP-nek, ami számára már égető problémát jelent. Harmadszor kommunikációs szempontból is hibás lépés volt, mert ép ésszel nem hihető el, hogy a hét éve ellenzékben lévő Fidesz és KDNP a bíróságokra bármilyen nyomást gyakorolhatna. E kijelentés ijesztően hangzik attól a szocialista párttól, amely egyébként kormányon van, és látjuk, hogy milyen brutalitással használja fel saját céljaira a rendőrséget.
Három szempontból is hibázott a pártelnök-miniszterelnök: egyrészről a kijelentés alkotmányosan tarthatatlan - ráadásul nyilván nem fogja kiváltani vele a bíróságok és az ügyészség szimpátiáját. Kettő, a vád hihetetlen, mert nyilvánvaló, hogy az ellenzéknek sem szándéka, sem módja nincs arra, hogy az ügyészségre vagy bíróságra bármilyen módon nyomást gyakoroljon. Három, ezáltal felhívta a figyelmet arra, hogy nyakig úsznak a korrupciós ügyekben. Gyurcsány Ferenc tisztában van azzal, hogy a szocialista pártot elborította a korrupció. Az ország vagyonának jelentős részét ellopták. Hunvald, Verók és Zuschlag csupán a jéghegy csúcsa. A miniszterelnök a mindent elborító korrupciós botrányok elől próbál menekülni azzal, hogy kvázi az Ügyészségre és a bíróságokra akarja hárítani a felelősséget, mintha azok valamilyen politikai motiváció alapján járnának el.

(semjenzsolt.hu)