- Miért döntöttek úgy múlt héten, hogy nem szavazzák meg a Demszky Gáborék által beterjesztett költségvetést?
- Négy alaptételünk van, amelyekre a tervezet nem ad választ. Az első a működési bevételek és kiadások arányának pontos tisztázása, a második a BKV helyzetének rendezése, a harmadik az, hogy a városvezetés mondja meg, az eladósodás kezelésére milyen válaszai vannak.
- Mekkora ez az adósság?
- Ma nagyjából 280 milliárd forint az 520 milliárdos költségvetéshez képest. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy az idei költségvetési tervezet a jövő évre további hitelfelvételt irányoz elő.
- Mi a negyedik terület?
- A múlt héten kiderült, a Bamco nevű konzorcium további 35 milliárdos összeget követel a metróépítéshez. A negyedik alapkérdésünk tehát a metróval kapcsolatos. A mostani költségvetést felelőtlenség lenne támogatni, miközben ezzel az átgondolatlan koncepcióval az a veszély is fennállna, hogy 2010-re működésképtelenné válhatna a főváros.
- Milyen menetrendet tart valószínűnek?
- Március 26-án újra lesz közgyűlés, és amennyiben a kérdéseinkre megfelelő választ kapunk a főpolgármestertől, hajlandóak vagyunk megegyezni. Nem azért szavaztunk nemmel, mert be akarjuk dönteni Budapestet, pontosan azért nem fogadtuk el ezt a veszélyes és rossz költségvetést, mert el akarjuk kerülni a nagyobb bajt.
Mi történik akkor, ha 26-án sem lesz költségvetés?
- Mivel nem célunk a működésképtelenség, az átmeneti gazdálkodás keretében megszavaztuk Demszky Gábornak azt a mozgásteret, hogy jövő hónap végéig működtetni tudja a várost. De ilyen átmeneti gazdálkodással a szakértők szerint legfeljebb júniusig működhet Budapest, akkor fel kell oszlatni a közgyűlést, új választást kell kiírni. A megegyezés nem rajtunk múlik.