FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Flamingók, zsiráfok és orrszarvúk veszélyben
Több százezer flamingó és számos más védett állat is elpusztulhat Kenyában, ahol öt védett erdős térség is lángokban áll. Feltehetően gyújtogatás okozta a kenyai erdőtüzek többségét.
Létrehozva: 2009. március 26., 15:50 | Utoljára frissítve: 2009. március 26., 15:56

A helyi lakosság ugyanis gyakorta írtja a védett erdőket, hogy a helyükben, ha illegálisan is, de mezőgazdasági területeket nyerjen. A bozótirtás végső formája az, hogy felgyújtják a kijelölt részt. Minden bizonnyal ez okozhatta, hogy számos értékes erdő kigyulladt az afrikai országban. A kenyai Masai Mara és a Tanzániába is átnyúló Serengeti Nemzeti Parkban is oltani kell a tüzet. De a Nakuru-tó partján lévő védett térség is lángol, pedig itt él csaknem egymillió flamingó.

A gondokat tovább tetőzi, hogy az afrikai országban rendkívüli a szárazság és azok a folyók, amelyek a dél-nyugat kenyai Mau erdőt táplálják vízzel, drasztikusan kiszáradtak. Vasárnapra csaknem 200 hektárnyi terület égett le Kelet-Afrika legnagyobb ős erdejéből. A Nakuru-tó partján csaknem 60 védett állat él, mint például a fehér orrszarvú. Az állatok életben maradása most attól függ, hogy sikerül-e a park dolgozóinak a földalatti kutakból nyert vízzel elárasztani a területet. Ha ezt nem tennék az állatok elpusztulnának. Ez a megoldás azonban rendkívül sok pénzt emészt fel.

Egy másik védett részen, a Mount Longonot Nemzeti Parkban is tűz ütött ki, így a területről zebrák, bivalyok, zsiráfok menekültek el. A nagytestű emlősök közlekedési utakon és magánbirtokokon futottak át. A Longonot Nemzeti Parkban ugyanis 52 négyzetkilométernyi területen pusztított a tűz. A park dolgozói szerint félő, hogy a kisebb testű állatok, mint a nyulak, a kígyók vagy a mongúzok nem tudtak elmenekülni a lángoktól. A kenyai szárazság most már egyre drasztikusabb méreteket ölt, az afrikai állam kormánya szerint csaknem 10 millió ember hétköznapjait érinti.