ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az utolsó nagy MSZP-mutyi - Szili nem akadályozta meg

Hiába keringett a hír, hogy Szili Katalin MSZP-s polgármesterjelölt képes lesz visszafogni a pécsi ügyvezető alpolgármester utolsó nagy privatizációs akcióját, a város közgyűlése ma elfogadta, hogy egy máltai strandra bejegyzett postafiókcég leányvállalatához kerüljön a patinás Zsolnay-gyár.
Létrehozva: 2009. március 27., 09:14 | Utoljára frissítve: 2009. március 27., 09:18
nyomtat küld

A döntés értelmében a titokzatos "máltaiak" harmincszázalékos részesedésre tehetnek a porcelánmanufaktúrában - úgy, hogy közel 300 millió forintért (névérték alatt) részvényeket vásárolnak, és a várossal közösen 428 millió forintos tőkeemelést hajtanak végre. A menedzsmentjogokat abban az esetben kaphatja meg véglegesen a befektető, ha hatvan napon belül további részvénypakettet vásárol, szintén névértéken alul, 271 millió forintért.

A privatizáció jóváhagyásával véget ért tehát az az egy hónapja húzódó szappanopera, amelyben hol a máltaiak magyar leánya, a Teclima Kft., hol az Alexandra-könyveshálózatot jegyző Matyi Dezső tűnt az esélyesebb vásárlójelöltnek - és végül a Heti Válasz által február végén felvázolt forgatókönyv valósult meg. Mint írtuk, Pécs városa olyan befektetőtársat keres az egykor a pesti Műcsarnok és a kecskeméti Cifra palota épületkerámiáit is előállító gyárnak, aki - több százmillió forintos pénzbeáramoltatással - elősegíti az üzem kiköltöztetését a "porcelántelep" keleti csücskébe. Az összehúzódzkodás oka, hogy a 2010-es Európa Kulturális Fővárosa-projekt egyik fő látványossága a gyárterületre álmodott Zsolnay Kulturális Negyed lenne.

Már a magánosítás előjátékában sejthető volt, hogy előre "lezsugázott" tranzakcióra készül az önkormányzat.

Egyfelől: az év elején még a bennfentes MSZP-sek többségének sem volt fogalma arról, hogy ez lesz a Zsolnay sorsa, hiszen a társaságot decemberben olvasztották be a város cégeit tömörítő Pécs Holdingba (nyilván nem azért, hogy egykettőre "kiolvasszák"). Tóth Bertalan alpolgármester január 19-én jelentette be, hogy indul a privatizáció, ám mindössze két hetet hagyott a jelentkezésre - s miután a pályázati dokumentációt 1,2 millióért árulták, borítékolható volt, hogy túl sokan nem ugranak fejest a bizonytalanba. A Pécsi Újság nevű internetes lap már a beadási határidő lejárta előtt közölte: "egy szűk, belső MSZP-s kör" által favorizált befektető lesz a győztes.

A máltai hátterű Teclima Magyarország Kft.-ről annyit lehet megállapítani, hogy bejegyzési kérelme az alpolgármester privatizációs felhívása után, január 30-án érkezett meg a cégbíróságra, és a döntéshozók eredendően csak e társaság indulásával számoltak a Zsolnay-versenyen (Matyi ajánlata tudtukon kívül futott be az utolsó pillanatban). A "máltai" kérőről azért terjedhetett el idejekorán, hogy a Tóth Bertalan-féle városvezetés kegyeltje, mert a cég mögötti titokzatos befektetői körnek nem ez volt az első pécsi ügylete. A korábban luxemburgi, jelenleg gibraltári offshore befolyás alatt álló Hungarian Bus Zrt. nevében ugyanők tárgyaltak a Pécsi Közlekedési (PK) Zrt.-ben történt tavalyi tulajdonszerzésről és a menedzsmentjog átvételéről. (Ráadásul a pécsi közösségi közlekedést átvevő Hungarian Bus luxemburgi gazdájának az a kápolnásnyéki ügyvéd volt a kézbesítési megbízottja, aki a Zsolnayra pályázó Teclima Kft. cégbejegyzését is intézte.)

Mi több, a PK és a Zsolnay kiszervezési modellje több ponton hajaz egymásra; a közlekedési céget - a manufaktúrához hasonlóan - először bevitték a Pécs Holdingba, majd "tőkeemeléses magánosítás céljából" kihúzták az ernyőszervezet alól.

Egy hónapja nyilatkozatot kértünk a PK-t ellenőrző Hungarian Bus vezetőjétől, Jahn Pétertől (aki a Zsolnay-ügyletben már a "máltaiakat" képviselte), mindhiába. Kerestük a Hungarian Bus mögötti offshore társaságokban ügyvezetőként feltűnő Rehus Ernőt is - akit a luxemburgi-gibraltári-máltai befektetői kör főalakjaként emlegetnek -, ám érdeklődésünkre a Velencei-tó partján élő üzletember sem válaszolt.

(Heti Válasz Online)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések