Washingtonban és Moszkvában is betelt a pohár. A magyar kormányfő az EU által kiemelt beruházásként kezelt és az Oroszországtól független Nabucco-gázvezeték, illetve a Moszkva által támogatott, az orosz energiafüggést stabilizáló Déli Áramlat megépítéséről mondottak miatt veszítette el a személyébe vetett bizalmat mindkét fővárosban.
Gyurcsány Ferenc hol az egyik, hol a másik vezetéket pártfogolta. Az amerikaiak először akkor orroltak meg a kormányfőre, amikor 2006 nyarán George Bush elnök Budapestre látogatott. Washingtonban a magyar miniszterelnök megnyilvánulásait úgy értékelték, hogy hazánk a Nabucco mellett tette le a garast. Ez a feltételezés azonban csak percekig tartott. Kiderült, hogy az elnöki látogatással egy időben Budapesten járt Alekszej Miller, az orosz állami tulajdonú Gazprom elnöke, hogy a Déli Áramlat megvalósításáról tárgyaljon. Ezután 2007 februárjában a republikánus amerikai adminisztráció a demokrata párthoz kötődő Charles Gati magyar származású professzort küldte Budapestre, hogy figyelmeztesse Gyurcsányt az orosz kötődés veszélyeire. Néhány hónapos szünet után Budapesten 2007 szeptemberében Nabucco-konferenciát szerveztek, melyen Gyurcsány Ferenc azt mondta: maradjunk a Nabuccónál. Washingtonban hátradőltek.
Hiba volt. Tavaly februárban ugyanis a magyar kormány szerződést kötött Moszkvával a Déli Áramlat megépítéséről. A mostani év elején viszont ismét Nabucco-konferenciát rendeztek Budapesten. A trükk ezúttal nem vált be. Február elején Washingtonban szokatlan diplomáciai eseményre került sor. Joe Biden amerikai alelnök fogadta Demján Sándort, a Reformszövetség alapítóját - valószínűleg Washingtonban már ekkor megvonták a bizalmat Gyurcsány Ferenctől, hogy a politikus és emberei helyét egy szakértői kormány vegye át.
A magyar miniszterelnökkel szembeni amerikai fenntartásokat látszott igazolni, hogy Gyurcsány március 10-i moszkvai látogatásán aláírták a Déli Áramlat Magyarországon áthaladó szakaszát megvalósító vállalat alapításáról szóló megállapodást. De Putyinék szemében ez sem jelentett teljes elkötelezettséget, mert Gyurcsány Ferenc a Kommerszant című moszkvai lap szerint még az orosz-ukrán gázvita idején levelet küldött Vlagyimir Putyin miniszterelnöknek, melyben a válságért nemcsak Ukrajnát, de Oroszországot is felelősnek nevezte.
A lap szerint a márciusi látogatáson "megérkezése után Gyurcsány úr az idegösszeomlás határát súrolva kezdett beszélni Vlagyimir Putyinnal". A sajtóértekezleten a Nabucco gázvezetékre utalva pedig azt mondta: "Két gázvezeték több, mint egy, a három pedig több, mint kettő." "Gyurcsány úr valószínűleg nem tudta, hol tart sajtóértekezletet" - mondta ki a kremlinológiában jártasak szerint a kegyvesztettségről tanúskodó ítéletet a Putyin-közeli lap.