FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika Nyomtatás
Ablak bezárása
Gyurcsány nem tudta, hol van
Az EU és az Egyesült Államok által támogatott Nabucco vagy az Oroszország által szorgalmazott Déli Áramlat vezetéken kapnak majd földgázt az Egyesült Államok európai szövetségesei? Az elmúlt éveket meghatározó vitában tanúsított magatartása miatt Gyurcsány Ferenc mind Washington, mind Moszkva bizalmát elvesztette.
Létrehozva: 2009. március 27., 12:11 | Utoljára frissítve: 2009. március 28., 10:39

Washingtonban és Moszkvában is betelt a pohár. A magyar kormányfő az EU által kiemelt beruházásként kezelt és az Oroszországtól független Nabucco-gázvezeték, illetve a Moszkva által támogatott, az orosz energiafüggést stabilizáló Déli Áramlat megépítéséről mondottak miatt veszítette el a személyébe vetett bizalmat mindkét fővárosban.

Gyurcsány Ferenc hol az egyik, hol a másik vezetéket pártfogolta. Az amerikaiak először akkor orroltak meg a kormányfőre, amikor 2006 nyarán George Bush elnök Budapestre látogatott. Washingtonban a magyar miniszterelnök megnyilvánulásait úgy értékelték, hogy hazánk a Nabucco mellett tette le a garast. Ez a feltételezés azonban csak percekig tartott. Kiderült, hogy az elnöki látogatással egy időben Budapesten járt Alekszej Miller, az orosz állami tulajdonú Gazprom elnöke, hogy a Déli Áramlat megvalósításáról tárgyaljon. Ezután 2007 februárjában a republikánus amerikai adminisztráció a demokrata párthoz kötődő Charles Gati magyar származású professzort küldte Budapestre, hogy figyelmeztesse Gyurcsányt az orosz kötődés veszélyeire. Néhány hónapos szünet után Budapesten 2007 szeptemberében Nabucco-konferenciát szerveztek, melyen Gyurcsány Ferenc azt mondta: maradjunk a Nabuccónál. Washingtonban hátradőltek.

Hiba volt. Tavaly februárban ugyanis a magyar kormány szerződést kötött Moszkvával a Déli Áramlat megépítéséről. A mostani év elején viszont ismét Nabucco-konferenciát rendeztek Budapesten. A trükk ezúttal nem vált be. Február elején Washingtonban szokatlan diplomáciai eseményre került sor. Joe Biden amerikai alelnök fogadta Demján Sándort, a Reformszövetség alapítóját - valószínűleg Washingtonban már ekkor megvonták a bizalmat Gyurcsány Ferenctől, hogy a politikus és emberei helyét egy szakértői kormány vegye át.

A magyar miniszterelnökkel szembeni amerikai fenntartásokat látszott igazolni, hogy Gyurcsány március 10-i moszkvai látogatásán aláírták a Déli Áramlat Magyarországon áthaladó szakaszát megvalósító vállalat alapításáról szóló megállapodást. De Putyinék szemében ez sem jelentett teljes elkötelezettséget, mert Gyurcsány Ferenc a Kommerszant című moszkvai lap szerint még az orosz-ukrán gázvita idején levelet küldött Vlagyimir Putyin miniszterelnöknek, melyben a válságért nemcsak Ukrajnát, de Oroszországot is felelősnek nevezte.

A lap szerint a márciusi látogatáson "megérkezése után Gyurcsány úr az idegösszeomlás határát súrolva kezdett beszélni Vlagyimir Putyinnal". A sajtóértekezleten a Nabucco gázvezetékre utalva pedig azt mondta: "Két gázvezeték több, mint egy, a három pedig több, mint kettő." "Gyurcsány úr valószínűleg nem tudta, hol tart sajtóértekezletet" - mondta ki a kremlinológiában jártasak szerint a kegyvesztettségről tanúskodó ítéletet a Putyin-közeli lap.