FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Transzatlanti intézményeket javasol az EP
|
|
Egy nappal azután, hogy a soros elnökséget vivő Cseh Köztársaság miniszterelnöke bírálta az amerikai válságkezelést, Az Európai Parlament elfogadta a transzatlanti kapcsolatokat értékelő jelentését, melyben leszögezi, hogy Európa számára az Egyesült Államokkal fenntartott viszony "a legfontosabb stratégiai partnerség". Az EP felállítaná a "Transzatlanti Politikai Tanácsot" a rendszeres kül- és biztonságpolitikai egyeztetések végett. |
|
Létrehozva: 2009. március 27., 12:34 | Utoljára frissítve: 2009. március 27., 12:42 |
Az Európai Parlament tegnap (március 26.) elfogadta az EU-USA kapcsolatokat újraértékelő jelentését. Barack Obama megválasztását követően az Európai Unió minden területen felülvizsgálja az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatait, hiszen az új amerikai adminisztráció külpolitikája jelentősen eltér George W. Bush és kabinetje elképzeléseitől.
Az EP szöveg címe is ezt tükrözi: "Jelentés az amerikai elnökválasztásokat követő transzatlanti kapcsolatokról". A képviselők elsődleges stratégiai partnerként nevezik meg az Egyesült Államokat, reagálva Barack Obama 2008 júliusában, Berlinben mondott beszédére. Az Európába látogató elnök akkor még jelöltként azt mondta, Európa Amerika legjobb partnere.
Transzatlanti Politikai Tanács és Transzatlanti Közgyűlés
Az Európai Parlament úgy véli, hogy a két térség közötti kapcsolatokat most intézményi szinten is meg kell erősíteni, ezért javasolta - a már létező Transzatlanti Gazdasági Tanács (TEC) mellé - egy politikai egyeztető fórum létrehozását.
A Transzatlanti Politikai Tanács (TPC) "a kül- és biztonságpolitika terén egy, a rendszeres és magas szintű konzultációért és koordinációért" lenne felelős és háromhavonta ülésezne, ami nemzetközi viszonylatban is igen gyakori egyeztetésnek számít. A javaslat szerint az intézménynek két elnöke lenne. Európa részéről a kül- és biztonságpolitikai főképviselő, illetve a Lisszaboni Szerződés módosításainak megfelelően a Bizottság alelnöke, amerikai részről pedig a külügyminiszter.
A Parlament ezen kívül felelevenítette a "transzatlanti közgyűlés" ötletét is, mely már egy 2005-ös Bizottsági közleményben is megjelent. Az USA Kongresszusa és az Európai Parlament között jelenleg is működik egy ún. "jogalkotói párbeszéd", ám az EU azt szeretné, ha ez a transzatlanti közgyűlés formájában intézményesülne.
Amellett, hogy ez az intézmény felügyelné az új EU-USA megállapodás megvalósulását, az EP kezdeti mandátumának megfelelő jogkörökkel is fel kívánja ruházni. A TEC és a TPC elnöke köteles lenne a közgyűlésnek beszámolni, a képviselők pedig javaslatokat tehetnének mindkét tanácsnak.
A képviselők a szorosabb együttműködést kívánják ösztönözni azzal is, hogy Brüsszelben, illetve Washingtonban létrehoznák az USA Kongresszusának, illetve az EP "összekötő hivatalát", vagyis képviseletét.
Az Európai Parlament által felvázolt szerkezet igen erős együttműködést feltételez és valószínűleg visszafogott lelkesedést vált majd ki Washingtonban. Bár Obama elnöksége valóban új kontextusba helyezi az EU és az Egyesült Államok kapcsolatait, ez kevésbé intézményi, mint gyakorlati együttműködések terén lesz tapasztalható.
Barack Obama április 2-án érkezik Európába, de az EU-val való egyeztetéseket megelőzően részt vesz a G20 londoni találkozóján, illetve a NATO-tagországok állam- és kormányfőinek csúcsértekezletén. Az EU-USA kapcsolatok jövőjéről április 5-én, Prágában tárgyalnak az amerikai elnök és az EU vezetői.