Barroso üzenettel fordult Netanjahuhoz, és abban együttműködést ajánlott a régi-új izraeli miniszterelnöknek. Brüsszel a "két állam elve" alapján - a zsidó és a palesztin állam békés egymás mellett élésében és felvirágzásában - véli megoldhatónak Izrael és a palesztinok sok évtizedes konfliktusát.
Ehhez, a térség békéjének és biztonságának megteremtéséhez Brüsszel kész támogatást adni - ismertette a szóvivő Barroso üzenetét. Mint hozzátette, Európa szemében kiemelt fontossága van annak, hogy tegyék teljesen akadálytalanná a Gázai övezetbe való bejutást.
Az övezetben hónapokkal ezelőtt súlyos harcok dúltak Izrael és a radikális iszlámot valló palesztin szervezet, a Hamász harcosai között. A gázai lakosság azóta is súlyos helyzetben van, égető szükség lenne a nemzetközi humanitárius segítségnyújtásra.
Netanjahu kabinetje azonban, amely döntő részben a jobboldali pártok koalíciója lesz, az eddigi retorika szerint nem a szuverén palesztin állam megteremtése felé, hanem éppenséggel újabb ciszjordániai telepek létesítése felé kívánna elmozdulni.
A Brüsszelben tartózkodó Abdullah Gül török köztársasági elnök pénteken a maga részéről reményének adott hangot, hogy a Netanjahu-kormány hivatalba lépése után, a kormány gyakorlati ténykedésének megkezdésével ez a retorika megváltozik.
Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter, aki az EU-külügyminiszterek kötetlen találkozójára Csehországba érkezett, úgy vélte, hogy az európai-izraeli kapcsolatok érzékenyen lehűlnek, ha a zsidó állam "kilép a békefolyamatból". Szerinte az EU-nak ebben az esetben meg kell szakítania az unió és Izrael közti együttműködés elmélyítését célzó tárgyalásokat.