Csehországnak 150 millió tonna többlet kibocsátási egysége van a Kiotói jegyzőkönyv által az ország számára meghatározott keretből.
A Csehországgal kötendő ügylet révén Japán közelebb kerül ahhoz a céljához, hogy 100 millió tonna pótlólagos egységet vegyen. Első ilyen ügyletét Ukrajnával kötötte az idén, 30 millió tonnát vásárolt. A kelet-közép-európai országoknak általában többletük van. Magyar megállapított kibocsátási egységek iránt Japán már korábban kifejezte vásárlási szándékát, a két ország között 2007. decemberben kötelezettségekkel nem járó keretmegállapodás jött létre.
A cseh környezetvédelmi minisztérium nem hozta nyilvánosságra, hogy mennyiért adja el a felerészt 2010. márciusig, felerészt 2011. márciusig "szállítandó" egységeket Japánnak. Előzőleg egy japán kormányforrás arról tájékoztatta a Reuterst, hogy Japán 50 milliárd jent (517 millió dollárt) fizet az úgynevezett karbonkreditért.
A cseh kormány ezen kívül a Világbankkal, japán cégekkel, Spanyolországgal, Ausztriával, Belgiummal és Portugáliával tárgyal kreditek eladásáról, 10 millió tonnát pedig árverésen értékesítene. Mindamellett a cseh kormány korábban már jelezte, hogy átgondolja ilyen jellegű ügyleteit, mert a gazdasági növekedés lassulása miatt jelenleg alig van ára a karbonkrediteknek. A széndioxid-kreditek ára hétfőn 9,90 euró volt tonnánként, míg tavaly júliusban még 23,88 euró volt az árfolyam.