fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nagy kihívás az EU számára
2009. április 2., 14:10
Az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén megvitatták az EU és Oroszország közötti megállapodást vizsgáló jelentést. A képviselőcsoportok jelentős eltéréssel vélekedtek a jelentéstervezetről.

Az Európai Unió és Oroszország kapcsolatát jelentős konfliktusok árnyékolták be az utóbbi időkben, például Moszkva Grúziával szembeni agressziója, vagy az év eleji orosz-ukrán gázvita, magyar viszonylatban a MOL-ban való érdekes részesedése egy orosz vállalatnak.

A jelentés ajánlás az Európai Parlament részéről a Tanács és a Bizottság részére a megújítandó EU-Oroszország megállapodáshoz, ami önmagában is ellentmondásokat eredményezett a frakciók között, tekintve, hogy többen megkérdőjelezik a lehetséges stratégiai partnerséget EU és Oroszország viszonyában, az eltérő értékrendek miatt. A jelentés így az alapvető emberi jogok, a demokrácia és a sajtószabadság sorozatos megsértése ellen hív fel, prioritásként kezeli az EU és Oroszország között meglévő kereskedelmi problémák megoldására irányuló munkát, a demokratikus szabályok tiszteletben tartását, valamint Oroszország a WTO-hoz és az Energia Chartához való csatlakozásának támogatását.

Schöpflin György felszólalásában a kognitív szinten való eltérésre és az ebből fakadó veszélyekre figyelmeztetett:

"Oroszország stratégiai gondolkodása az EU számára az egyik legnagyobb kihívás. Ha nem értjük meg, hogy Oroszország hogyan vélekedik, gondolkodik saját magáról, hova helyezi magát a világban, akkor könnyen félreérthetjük a Kreml szavait, tetteit. Voltaképpen Oroszország lépéseiben, cselekedeteiben van egy logika, amely azonban eltér a miénktől. Amíg Európa a konfliktuskezelés békés megoldását helyezi a középpontba, addig Oroszország habozás nélkül nyúl az erőszakhoz, ahogy ennek Grúzia/Georgia esetében tavaly szemtanúi lehettünk. Ha az EU kifele tekint, Oroszország szereti kapcsolatait minimálisra szűkíteni a külvilággal. De a lényeges elem, hogy Oroszország számára mit is jelent a hatalom. Az európai hagyományoknak megfelelően, a hatalmat demokratikus intézményes eszközökkel kell ellenőrizni. Oroszországban, a hatalom koncentrált, s ennek alapja az a feltételezés, hogy a hatalom koncentrálásával még hatékonyabbá válik.

Ez a folyamat különösen veszélyes azon államok számára, akiket Oroszország gyengének vél. Automatikusan céltáblájává válnak az orosz expanziós törekvéseknek. Kiválóan mutatja ezt a hódító viselkedést, Oroszország kvázi benyomulását eddig nem megszállt területekre, a magyar energiatársaságban, a MOL-ban való titkos részesedése egy orosz társaságnak, mely nem pusztán egy gazdasági tranzakció.

A hatalom szempontjából az EU és az európai integráció megmagyarázhatatlan, érthetetlen és értelmetlen folyamat Oroszország számára. A szuverenitás átruházása orosz szemnek természetellenes látvány, a béke garantálására alkalmatlan. Mindezek alapján elengedhetetlen, hogy felismerjük: Oroszország számára az EU probléma, sikere a szétaprózódásban van, az EU az orosz hatalom kiteljesedésének akadálya. Az EU jövőbeli sikere tehát, hogy képes felismerni az orosz hatalomfelfogást, mely teljesen és alapjaiban különbözik az európaitól. Ne legyenek illúziók!" - figyelmeztetett Schöpflin György.

(EPP-frakció sajtóosztálya)