Horribilis összegeket pumpáltak az EU tagállamai a bankszektorba és a reálgazdaságba az elmúlt hónapokban a pénzügyi és gazdasági válság hatásainak ellensúlyozására. Az Európai Bizottság által szerdán közzétett legfrissebb jelentés az állami támogatások összegéről arra a következtetésre jut, hogy a kormányok az EU 27 tagországában 3 ezer milliárd eurónak megfelelő összeget fordítottak a pénzügyi rendszer stabilizálására: állami garanciák nyújtására, a bankok újratőkésítésére és szerkezetátalakítási programokra. Ez az összeg bizottsági illetékesek szerint háromszorosa annak, amiről a g20-ak múlt heti londoni találkozóján megállapodás született. Ebből a keretből a legnagyobb hányadot, 2300 milliárd eurót a pénzintézeteknek felajánlott állami garanciák (egyfajta védőernyők) teszik, közel 300 milliárd euróra rúgnak a bankok újratőkésítésére fordított összegek és mintegy 400 milliárd euró a hozzávetőleges összege az egyes bankoknak nyújtott ad hoc támogatások és szerkezetátalakítási intézkedések.
A Bizottság részéről ugyanakkor rámutatnak, hogy a tényleges állami támogatás végső összege jóval alacsonyabb, hiszen az állami garanciákban a támogatási elem alaphelyzetben a garantált összegnek csak elenyésző részét alkotja. A tényleges költségvetési kiadás akkor realizálódik, amikor az állami garanciát lehívják. Jonathan Todd, a versenyjogi biztos szóvivője a reálgazdaság megsegítésére eddig a tagállamok által fordított források összegét az uniós GDP 25 százalékára becsülte.
Brüsszel úgy véli, hogy a tagállamok és a Bizottság által összehangolt lépések lehetővé tették a megfelelő támogatási rendszerek és ad hoc intézkedések gyors végrehajtását, anélkül, hogy torzulást idéztek volna elő a belső piaci versenyben. "Az utolsó hat hónap megmutatta, hogy az állami támogatások ellenőrzése kulcsszerepet játszik a gazdasági válság kihívásainak összehangolt módon történő kezelésében... Beavatkozásunk és időnként kemény feltételeink megelőzték azt, hogy a tagállamok beleessenek a protekcionizmus csapdájába és másik országokba exportálják saját problémáikat, miközben elkerültük a pénzügyi összeomlást. Most a pénzügyi szektoré a felelősség, hogy megtisztítsa mérlegfőkönyvét és szerkezetváltást hajtson végre az életképes jövő biztosítása végett" - közölte Neelie Kroes versenyjogi biztos.