Az algának sok fajtája létezik, ezek szinte bármilyen méretet felvehetnek. Vannak közöttük egysejtűek, de olyanok is, amelyek akár 30 méteresre is megnőnek. Algákat találunk a sós és az édes vizekben, de még a mocsaras területeken is. Gyakran túl sok van belőlük, ez zavart okozhat akár az élővilágban, épp ezért merült fel az ötlet: az algákat hasznosítani kellene, méghozzá bioüzemanyagként.
A kapcsolat az üzemanyagok és az algák között évmilliókra nyúlik vissza, ugyanis az egykori algatelepek alakultak át milliónyi év alatt olajtelepekké, amelyet manapság a föld alól pumpál ki az emberiség. Az algák előnye más bioüzemanyaghoz képest, hogy a többi növénynél sokkal gyorsabban növekednek. Vannak olyan fajták, amelyek képesek hatóránként megkétszereződni.
A felhasználáshoz elsőként azt kell megvizsgálni, melyek azok az algafajták, amelyek alkalmasak lehetnek bioetanol előállítására. Sok fajtának magas a cukortartalma, így nem okozhat gondot a termelés. Azt is vizsgálni kell még, hogy milyen algatelepekről érdemes begyűjteni a növényeket: mesterségesen kialakított zárt telepekről vagy a tengerek, óceánok mélyéről. Utóbbi olcsóbb, ám veszélyeztetheti az élővilágot.
Szakemberek szerint 5-10 éven belül az alga felhasználhatóvá válhat, sőt komoly szerepe lehet az üzemanyaggyártásban.