fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Dömötör Csaba a YEPP alelnöke
2009. április 9., 13:40
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a Fidelitas Külügyi Kabinetvezetőjét, a Brüsszelben is dolgozó Dömötőr Csabát az Európai Néppárt ifjúsági szervezetének alelnökévé választották a hétvégén Rómában. Dömötör Csabát a YEPP-ről és a terveiről kérdeztük.

- Az elmúlt hétvégén az Európai Néppárt ifjúsági szervezetének alelnökévé választottak. Mondanál pár szót a YEPP tevékenységéről?

- A YEPP mintegy 50 jobbközép ifjúsági mozgalmat tömörít, így az egyik legjelentősebb, ha nem a legjelentősebb európai ifjúsági ernyőszervezet. A Fidelitas hat éve lépett a teljes jogú tagok sorába. A szervezetben történő részvétellel mindenekelőtt megismerkedhetünk a kompromisszumokon alapuló nemzetközi döntéshozatallal. A YEPP ezentúl egy lehetőséget jelent arra, hogy a Fidelitas nemzetközi közegben is megjelenítse a magyar érdekeket. Az elmúlt években kiemelt célunk volt, hogy napirendre emeljük a magyar történelmi kisebbségek kérdését, avagy a mind a mai napig velünk élő uniós kettős mérce jelenségét. Ezen a téren úgy érzem még jócskán van tennivalónk. Természetesen nem a YEPP fog dönteni a kisebbségi autonómiáról, vagy a külföldi munkavállalással kapcsolatos korlátozások feloldásáról. Egy fontos fórumot jelent ugyanakkor, ahol hallathatjuk a hangunkat. Az aktív részvétel az első fontos lépés a sikeres érdekérvényesítés felé.

- Milyen döntések születtek a YEPP római kongresszusán?

- Egy indulatoktól sem mentes kampány után a francia Laurent Schouteten váltja az eddig regnáló görög Yannis Smyrlist az elnöki székben. Ami saját megválasztásomat illeti, úgy vélem az javarészt a Fidelitas elmúlt években felmutatott teljesítményének köszönhető. Több ezer fiatal munkája van abban, hogy szervezetünk 1996-os megalakulását követően a térség egyik legjelentősebb politikai mozgalmává vált. A tisztújításon túl a küldöttek számos határozatot is elfogadtak. Ezek közé tartozik a transzatlanti kapcsolatokról szóló állásfoglalás is, amelyet a Fidelitas terjesztett a kongresszus elé. Az említett határozattal is szerettük volna jelezni, elkötelezettek vagyunk az Amerikával fenntartott szoros kapcsolatok iránt.

- Milyen területen fogsz tevékenykedni az elnökségben?

- Mivel a brüsszeli munkám során elsősorban energiapolitikai és környezetvédelmi kérdésekkel foglalkozom, terveim szerint az elnökségben is ezekért a témákért lennék felelős. Ezentúl, amennyiben lehetőségem nyílik rá, örömmel látnék el kommunikációval kapcsolatos teendőket. Láthatóbbá kell tennünk a YEPP-et azok számára is, akik nem tudnak részt venni a szervezet rendezvényein.

- Milyen lehetőségeket jelent a Fidelitasnak az, hogy képviselője részt vesz az elnökség munkájában?

- Egy ernyőszervezet elnökségében történő részvétel elsősorban információs előnyökkel jár. Számos olyan ifjúsági kampány és egyéb kezdeményezés kerülhet látókörünkbe, amelyeket aztán Magyarországon is sikerrel alkalmazhatunk. Mindemellett az Európai Néppárt fórumain is részt vehetünk majd, ezáltal is bővítve a Fidelitas kapcsolatrendszerét. Az elnökségben történő szerepvállalással nem utolsó sorban markánsabban tudjuk majd megjeleníteni a számunkra fontos ügyeket.

- Mivel bátorítanád azokat a fiatalokat, akik most kezdenek el érdeklődni a külpolitika iránt?

- Az első lépés egyszerű. Jelentkezzenek a külügyi kabinetbe. A YEPP-ben végzett munka mellett ugyanis a Fidelitas rendszeresen szervez összejöveteleket a külpolitika iránt érdeklődő fiatalok számára. Az általunk életre hívott Szabad Európa Klubban az elmúlt két évben a Fidesz vezető politikusain túl számos nagykövetet és külpolitikai szakértőt is vendégül láttunk. Nem mellékesen sok tagunknak volt alkalma bekapcsolódni a brüsszeli gyakornoki programba, ez a lehetőség a jövőben is nyitva áll. Ma még csak elszigetelt kezdeményezéseket látunk a külpolitikai utánpótlás-képzés megteremtésére. A külügyi kabinet ezt az űrt szeretné betölteni a maga szerény eszközeivel.

(fidelitas.hu)