fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Lakat kerül Baranya és Somogy hulladéklerakóira
2009. április 16., 09:02
Bezár Baranya és Somogy hulladéklerakóinak mintegy kétharmada július közepére. Hulladék-elhelyezési problémák várhatóan nem lesznek, de a szolgáltatás díjai több helyen 30-50 százalékkal is emelkedhetnek.

Szvitacsné Marton Katalin, a dél-dunántúli zöldhatóság környezethasználat engedélyezési osztályvezetője elmondta: illetékességi területükön, azaz Baranya és Somogy megyében, valamint Tolna három településén jelenleg összesen 19 lerakó működik, ebből 12 befejezi működését. Ennek oka, hogy július 15-től csak azok a kombinált szigetelésű lerakók üzemelhetnek, melyek megfelelnek a talaj- és vízvédelmet célzó jogszabályoknak. A szükséges beruházások elvégzésére 2007. október 31. volt az eredeti határidő, ezt több mint másfél évvel kitolták, ám a környezetvédelmi minisztérium ezúttal hajthatatlannak tűnik, s nem ad újabb haladékot. Az osztályvezető utalt rá: 2000 előtt még mintegy 350 hulladéklerakó volt a dél-dunántúli zöldhatóság területén. Az üzemeltetési feltételek szigorítása miatt 2004-re 31 maradt, három hónap múlva pedig már csak 8 fogadhat hulladékot.

A görcsönyi, a kökényi, a marcali és a kaposvári lerakó már most megfelel az előírásoknak, a kaposmérőit, az ordacsehit és a szigetvárit korszerűsítik, Som környékén új lerakó épül a nyár közepére. Szvitacsné Marton Katalin úgy vélte, hogy az elhelyezéssel valószínűleg nem lesz gond, mert a 8 lerakó elegendő kapacitással rendelkezik a települések hulladékának fogadásához. Különösen annak tükrében, hogy a térségben indult három nagy hulladékgazdálkodási programnak köszönhetően egyre kevesebb lesz a lerakókba kerülő, s egyre több az újrafeldolgozásra szelektíven gyűjtött hulladék mennyisége. Az osztályvezető felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy több szolgáltatónak a mostaninál nagyobb távolságra kell vinnie a hulladékot, ezért költségeik jelentősen emelkedhetnek.

Példának Harkányt említette, amely a környező településekkel együtt kaposvári szolgáltatóval szerződött a hulladékszállításra, ám a harkányi lerakót be kell zárni, a cég legközelebbi lerakója pedig Kaposváron van. Szvitacsné Marton Katalin szerint ilyen esetekben érdemes fontolóra venni a szolgáltatóváltást is. Genczler István, a pécsi hulladékkezelő BIOKOM Kft. cégvezetője arról tájékoztatott, hogy egy új lerakó engedélyeztetése és kivitelezése akár két-három évet is igénybe vehet, így azok a vállalatok, önkormányzatok, melyek ilyen beruházásokhoz időben nem kezdtek hozzá, mára elkéstek. A szolgáltatók számára megoldást jelenthet, ha kombinált szigetelésű lerakót üzemeltető cégekkel szerződnek a hulladék fogadására. Megjegyezte: tárgyalnak olyan hulladékkezelő társasággal, amely pont e célból kereste meg a BIOKOM-ot, s várható, hogy a következő hónapban még számos tárgyalásra, egyezségre kerül sor a szolgáltatók között. A cégvezető szerint ugyanakkor július 15-től sok helyütt így is a szállítási díjak emelkedésével kell számolni. Genczler István ennek mértékét nem kívánta megjósolni, de a távirati iroda által megkérdezett hulladékgazdálkodási szakemberek szerint az áremelés 30-50 százalék is lehet.

(MTI)