FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Nehézfémszennyezés tart Magyarország felé
Az ukrajnai környezetvédelmi szolgálat szakemberei a nehézfémtartalom megengedett mértékének 2-4-szeresét mérték a Tisza kárpátaljai szakaszán. Egy bányavizeket szállító nyomócső még csütörtök reggel sérült meg a romániai Borsabánya közelében, ezért ismét tisztítatlan, nehézfémtartalmú bányavíz jutott a Csiszla patakon és a Visó folyón keresztül a Tiszába, amit Kárpátalján már aznap délben észleltek.
Létrehozva: 2009. április 17., 16:06 | Utoljára frissítve: 2009. április 17., 18:46

A szennyezés terjedésének megakadályozása érdekében a hatóságok elrendelték a sérült vezeték azonnali helyreállítását, valamint óránként vízmintát vesznek a Visóból - adta hírül a Háromszék című romániai lap hírportálja. A Máramaros megyei prefektúra csütörtökön még úgy nyilatkozott, hogy a folyó magas vízhozamának köszönhetően a szennyezés valószínűleg hamar feloldódik, így nem ront a Tisza vízminőségén.

A romániai vízügyi hatóságok szakemberei a vizsgálat eredményeiről folyamatosan tájékoztatják az ukrán és magyar társhatóságokat. A magyarországi környezetvédelmi és vízügyi minisztérium közleménye szerint a vízügyi szakemberek háromóránként mintát vesznek a Tiszából, és másodfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendeltek el. A tárca szerint a kissé megáradt Tisza nagy vízhozama miatt nem valószínű, hogy a nehézfémszennyezés magyar területen meghaladja majd a határértékeket.

Az ukrán vízügyi szervek csütörtök délben észlelték a szennyezést a Visó folyó Tiszai torkolatánál (a Visó az ukrán-román határon, a kárpátaljai Nagybocskó fölött 11 kilométerrel ömlik a Tiszába). Azóta folyamatosan ellenőrzik a folyó vízminőségét. A víz nehézfémtartalma az elvégzett laboratóriumi vizsgálatok alapján 2-4-szerese a megengedett értékeknek a Tisza Nagybocskó és Tiszaújlak (Vilok) közötti szakaszán. Az ukrán hatóságok elrendelték a vízkiemelés szüneteltetését a técsői és a huszti ivóvízhálózat részére, továbbá azt tanácsolják, hogy a folyó mentén élők haszonállataikat ne itassák a Tisza vizéből - olvasható a kárpátaljai Zakarpattya.net hírportálon.

Kilenc éven belül hatodszor történt folyószennyezés a romániai Borsabányán, veszélyeztetve a Tiszát és mellékfolyóit.