Bár a globális átlaghőmérséklet így is növekedne, az északi-sarkvidéki jégtáblák nem tűnnének el nyom nélkül, Európában "csak" 2 fokkal lenne melegebb, és a helyzet 2100-ra stabilizálódna - állítja az az új tanulmány, amelyet az amerikai Nemzeti Légkörkutató Központ készített az amerikai Energiaügyi Minisztérium és a Nemzeti Tudományos Alapítvány megbízásából.
Az eredmények azt mutatják, hogy ebben a században már nem tudjuk elkerülni a jelentős mértékű fölmelegedést, ám ha a Föld országai az említett mértékben csökkentenék kibocsátásukat, akkor elkerülhető lenne a katasztrófa - magyarázta az amerikai Nemzeti Légkörkutató Központ (National Center for Atmospheric Research, NCAR) munkatársa, a tanulmány első szerzője, Warren Washington klimatológus.
Warren Washington összességében úgy látja, ha az Egyesült Államok és Európa drasztikusan csökkenti is a kibocsátást, de Kína, India és a többi fejlődő ország ezt nem teszi meg, a világra forró, kemény klíma vár. A számítógépes modell alapján a kedvezőbb forgatókönyv leginkább Európa, Oroszország, Kína és Ausztrália hőmérsékletének kedvezne, míg a csapadékot tekintve a mediterrán és karibi térség, valamint Észak-Afrika járna jobban.
Az NCAR munkatársai hangsúlyozzák: kutatásuk nem terjedt ki arra, miként valósíthatóak meg, egyáltalán megvalósíthatóak-e az adott szén-dioxid-koncentráció eléréséhez szükséges változások, csupán az ezekhez kapcsolható elméleti forgatókönyveket vázolták fel. "Célunk annyi volt, hogy a politikai döntéshozókkal megismertessük a várható tényeket, hogy ezek ismeretében hozhassák meg döntéseiket" - olvasható Washington nyilatkozata az NCAR oldalán. "Tanulmányunk némi reményt ad arra, hogy elkerülhetjük a klímaváltozással járó legrosszabb eseményeket - amennyiben a következő évtizedekben és az egész évszázad során jelentősen visszafogjuk kibocsátásunkat."