FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Uniós szülési szabadság
Az Európai Parlament nők jogaival foglalkozó bizottsága csütörtöki bejelentése értelmében minimum húszhetes szülési szabadságot javasol, amely alatt az édesanyák hat hétig megkapnák a teljes fizetésüket.
Létrehozva: 2009. április 17., 17:53 | Utoljára frissítve: 2009. április 17., 18:45

A képviselők által javasolt szülési szabadság két héttel hosszabb, mint az Európai Bizottság némelyik tagállam által túl nagyvonalúnak tartott javaslata.

Az 1992 óta jelenleg érvényben levő európai szabályozás alapján a munkaadóknak legalább 14 hét szülési szabadságot kell biztosítaniuk a kismamáknak. Az Európai Bizottság korábbi javaslata ezt terjesztené ki 18 hétre, továbbá kötelezővé tenné az édesanyáknak, hogy a szülést követő hat hétben otthon maradhassanak. Az Európai Parlament jövő havi strasbourgi ülésén szavaz majd a javaslatról.

Edite Estela a nők jogaival foglalkozó bizottság alelnöke szerint, a tervezet célja az anyák egészségének javítása, illetve a szoros anya-gyermek kapcsolat kialakulása.

A parlamenti bizottság terve alapján a szülési szabadság ideje alatt a 6 hét letelte után a munkavállalók fizetésük 85 százalékát kapnák meg. A képviselők ikrek születése, koraszülés vagy születési rendellenesség esetén is fizetett távolmaradási lehetőséget biztosítanának. A parlamenti bizottság nem feledkezett meg az édesapákról sem, számukra minimum kéthetes apasági szabadságot javasolnak.

Jelenleg a szülési szabadság hossza tagállamonként változik, így már az eredeti 18 hetes terv is jelentős változtatásokat követelt volna egyes tagállamok jelenlegi szabályozásában. A javaslat legfőbb ellenzője Németország, ahol a szülési szabadság jelenleg 14 hét.