Mint Olli Rehn bővítési biztos hétfőn Brüsszelben sajtótájékoztatón közölte, mindkét fél "igen komoly és intellektuálisan nagyon alaposan alátámasztott" állásfoglalásban terjesztett elé saját álláspontját. Reményének adott hangot, hogy a szerdai megbeszélésen sikerül előre lépni, és ennek nyomán a pénteken esedékes EU-Horvátország tanácskozáson nem lesz akadálya a horvát EU-csatlakozási folyamat továbblendítésének.
Horvátország és Szlovénia egy kis tengeröböl - néhány tucat négyzetkilométer - hovatartozása fölött vitázik. A döntés azonban a Pirani-öböl méreténél jóval nagyobb jelentőségű, mert azon áll vagy bukik, hogy a szlovénoknak van-e közvetlen kijárásuk a nyílt tengerhez.
A vita miatt Szlovénia vétóval megbénította a horvát EU-csatlakozási tárgyalásokat, nem enged újabb témafejezeteket megnyitni. Márpedig ha ebben nem történik gyors haladás, akkor veszélybe kerül a terv, miszerint Horvátországnak 2010-ben vagy 2011-ben az EU tagjává kellene válnia.
Olli Rehn - ugyanazon a sajtóértekezleten, amelyen a szerdai közvetítő találkozót jelentette be - beszélt arról is: reméli, hogy még a cseh EU-elnökség alatt, vagyis ez év első felében olyan javaslatot terjeszthet az EU-országok kormányait képviselő Európai Tanács elé, amelynek értelmében az unió eltörölhetné a vízumkényszert a szerb állampolgárok vonatkozásában. Ehhez azonban - tette hozzá - Belgrádnak teljesítenie kell a közeledés EU által megszabott feltételeit. E feltételeket illetően rendre visszatérő probléma, hogy az EU-ban még mindig nem egységes annak megítélése, megfelelő mértékben együttműködik-e Szerbia a délszláv háborús bűnöket kivizsgáló hágai nemzetközi törvényszékkel.