FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
EP: gáz- és villamos energia liberalizációról szavaznak
Az EP-képviselők ma szavaznak a gáz- és villamosenergia-termelés és a kapcsolódó hálózatüzemeltetés teljes tulajdonosi szétválasztásáról, illetve az ehhez kapcsolódó fogyasztóvédelmi rendelkezésekről.
Létrehozva: 2009. április 22., 14:45 | Utoljára frissítve: 2009. április 22., 14:52

A harmadik energiacsomag a gáz- és villamos energia piacának további liberalizációját az ún. "tulajdonosi szétválasztás" mentén valósítaná meg, miszerint a földgáz- és villamosenergia-hálózatok üzemeltetését el kell választani az ellátói és a szállítói tevékenységektől. Egy vállalkozás tehát a jövőben nem lehet az átviteli hálózat tulajdonosa, ha egyúttal energiatermelői vagy szolgáltatói tevékenységgel is foglalkozik. Ennek értelmében például az Éléctricité de France egyidejűleg nem állíthatna elő áramot és üzemeltethetné a villamosenergia-hálózatot.

A képviselők számos fogyasztóvédelmi rendelkezéssel is kiegészítették a szöveget. Eszerint a fogyasztónak joga lesz külön díj nélkül felmondania a gázszolgáltatóval kötött szerződést; kompenzációt kaphat, ha a szolgáltatás minősége nem megfelelő (pl. késedelmes vagy pontatlan számlák esetén); legalább negyedévente tájékoztatni kell áramfogyasztásáról és annak díjáról; három héten belül szolgáltatót válthat; tájékoztatni kell jogairól; az irányelv hatályba lépését követő tíz éven belül pedig hozzáférést kell biztosítani számára az "intelligens fogyasztásmérőkhöz".

A képviselők felszólítják a tagállamokat, hogy jelentősen csökkentsék az "energia-szegénységben" élők, vagyis az olyanok számát, akik anyagi okokból nem tudják megfelelően felfűteni az otthonukat. Megtiltanák például, hogy a fizetésképtelen fogyasztók - különösen a nyugdíjasok és a fogyatékkal élők - esetében kikapcsolhassák a szolgáltatást télen.

A harmadik energiacsomag

Ahhoz, hogy az EU képes legyen megteremteni a belső energiapiacot, egyenlő versenyfeltételek szükségesek a földgáz- és a villamosenergia-ágazatban tevékenykedő valamennyi vállalat számára. Ennek érdekében az Európai Bizottság 2007 szeptemberében előterjesztett harmadik energiacsomagja a gáz- és villamos energia piacának további liberalizációját sürgeti.

A jogalkotói javaslatcsomag kinyilvánított célja, hogy biztosítsa minden egyes európai polgár számára az energiaszolgáltatók közötti valódi választási lehetőség előnyeit létrehozva az energia belső piacát. Bár az uniós polgárok 2007. július 1-je óta elvileg szabadon megválaszthatják, kitől veszik a gázt és az elektromos áramot, a Bizottság szerint az energiapiacot uraló monopóliumok miatt a gyakorlatban ez alig valósul meg.