fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nincs több hitel
2009. április 27., 09:31
Egy nemzet jólétét s versenyképességét egyetlen kulturális tényező határozza meg: a bizalom szintje az adott társadalomban - írta jó tíz éve Bizalom című könyvében Fukuyama.

A neves amerikai társadalomkutató előtt már másfél századdal kifejtette "a legnagyobb magyar", hogy "a' hitel tágosb értelemben" - tudniillik: "hinni 's hihetni egymásnak" - azon talpkő, melyen felemelkedésünk és boldogulásunk alapulhat. "Úgy pedig nem nevelhetni a' szorgalmat, takarékosságot, rendet, igazi becsületet, az adott szó szentségét, 's tetti egyenességet - ha ezek ellenségei nem csak bocsánatot nyernek, hanem még pártoltatnak, védelmeztetnek is" - tette hozzá Széchenyi, akit aligha ismernek a trükkök százaival "kormányzó" baloldali politikai vállalkozók. Nyilván nem ismerik ama mondatot sem, amelyet Gyéres tanár úr fordíttatott le latinra Nyilas Misivel a debreceni református kollégiumban. A kedvükért ideírom: "Az is tolvaj, aki az emberek bizalmát meglopja."

Talán nem ártana e mondatot megtanulniuk. Már csak azért sem, mert az a politikus minősítette anno "tolvajbandának" ellenzéki képviselőtársait, aki nemrég legszívesebben ciántablettát osztogatott volna letargiában levő polgártársainak, és aki nem mellesleg az állandóan adócsökkentést ígérő és mindig adóemelésekre szavazó korrupt kaméleonpárt elnöke volt sokáig. Abszurdabb szcenáriót Beckett vagy Ionesco is nehezen tudna kiagyalni, hogy bár a D-209-es szt-tiszttől az őszödi nagy böszmén át a fájdalomcsillapítás nélküli operációra készülő ludvérces szélhámosig, az egész posztkommunista politikai-üzleti elit és parazita klientúrája erkölcsileg, politikailag, szakmailag is sokszorosan megbukott, mégis hét éve a hatalomban van. Minden politikai, gazdasági, pénzügyi szarvashibát, korrupciós botrányt, hazugságlelepleződést, sőt a lakosság és az ország eladósítását, gyarmati sorba süllyesztését is túlélte. Mindeddig. Meddig még?

Az ideiglenesen a kormány élén állomásozó, "életmentő műtétre" készülő kuruzsló elismerte, hogy programja csak akkor lehet hatásos, ha helyre tudja állítani, vissza tudja szerezni a bizalmat. Ámde bizalom nincs, mert az ő és az őt marionettbábuként mozgató egész levitézlett garnitúra erkölcsi tőkéje elolvadt, hitelkerete kimerült. A magyar társadalom véleménye és óhaja húsz év óta soha nem volt még annyira egyöntetű, mint most, hogy ebből a következmények nélkül hazudozó, lopkodó, romboló antikormányzásból elég volt. A teljes irányváltást sürgető nemzeti konszenzus programja ma is azzal a szóval kezdődik, amit 1866 nyarán Andrássy gróf Sennyey bárónak, a Habsburg-hatalom képviselőjének mondott: "menjetek". Mert csak utánuk jöhet a romeltakarítás, az elszámoltatás, majd az ország újjáépítése.

(Faggyas Sándor, Magyar Hírlap)