Jelenleg Csehország látja el az EU elnöki teendőit.
"Albánia számára ez újabb fontos lépés az európai struktúrákba való integrálódás útján" - nyilatkozta újságíróknak Berisha a találkozó után. Albánia Horvátországgal együtt április elsejétől már tagja a NATO-nak. Gyors EU-felvételére azonban nem lehet számítani, mert a csatlakozási procedúra jóval bonyolultabb, mint a NATO esetében, és több szakaszból áll.
Jelenleg három ország - Horvátország, Törökország és Macedónia - rendelkezik tagjelölti státussal. Közülük Horvátország és Törökország már a csatlakozási tárgyalásokat is megkezdte. Montenegró decemberben nyújtotta be csatlakozási kérelmét, de eddig hivatalosan még nem kapta meg a tagjelölti státust.
"A cseh (EU-) elnökség legfőbb célja, hogy a nyugat-balkáni országok európai integrációja ne rekedjen meg" - jelentette ki Topolánek. Szerinte Albánia biztosítékokat nyújtott az Európai Uniónak arra vonatkozóan, hogy a reformok folytatódni fognak. "Albánia, amely korábban csak a bűnözés és a korrupció magas szintjéről volt ismert, ma olyan ország, amely külföldi befektetőket és turistákat egyaránt vonz" - érvelt Sali Berisha.