FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Mindenkire szükség van, mindenki szavazata számít!
|
|
Május elseje szorosan kötődik a keresztény hagyományokhoz, lévén az Szent József, az ács ünnepe. A munka ünnepe, a munkából élők ünnepe. A KDNP elnöke a semjenzsolt.hu honlapnak adott szokásos heti interjújában szólt az euró beveztésének jelentőségéről és közvélemény-kutatások eredményeiről is. |
|
Létrehozva: 2009. május 1., 16:07 | Utoljára frissítve: 2009. május 1., 16:12 |
semjenzsolt.hu: - A pénzügyminiszter elhárította azt a kérdést, hogy az új kormánynak van-e céldátuma az euró bevezetésére. Miért fontos az, hogy a magyar pénzügyi kormányzatnak legyen euróátállási céldátuma?
Semjén Zsolt: - Mindenekelőtt azt kell látni, hogy ha polgári kormány lenne Magyarországon, akkor már réges-rég euró lenne. 2002-ben Orbán Viktor és Medgyessy Péter a miniszterelnök-jelölti vitában egyetértett abban, hogy olyan helyzetben van az ország, olyan jó állapotban van Magyarország, hogy bárki kerül kormányra, 2007-ben minden további nélkül be lehet vezetni az eurót. Ehhez képest, mióta szocialista kormány van, nemhogy konkrét időpont nincs, hanem a fiktív időpont-sejtetések is egyre távolabbi és távolabbi időpontra kerülnek, ráadásnak a kormány különböző szereplői különböző időpontokat mondanak, illetve már egyáltalán semmilyen időpont sincsen. Szlovákia közben bevezette az eurót. Az átállás jelentőssége részint az, hogy egy pénzügyi válság esetén nyilvánvaló, hogy sokkal nagyobb védelemben vannak azok az emberek, akik az euróövezethez tartozó országban élnek, másfelől pedig a gazdaság egészének a szempontjából fontos bizalmi tőke, ha az adott országban euró van. A kérdésre válaszolva: egyfelől a kormányzati csőd beismerése, hogy már céldátum sincs. Arra a kérdésre pedig, hogy fontos-e, hogy legyen céldátum, én azt gondolom, hogy rendkívül fontos. Ha egy állam mond egyszer egy dátumot, és azt tartani tudja, az a befektetők és a gazdaság szereplői számára az ország stabilitásának, kiszámíthatóságának, befektetésre érdemes voltának a bizonyítéka. Ha nincs dátum, az annak az üzenete, hogy teljes bizonytalanság, teljes káosz van, ami elbizonytalanítja a befektetőket, és tervezhetetlenné teszi a gazdasági életet. Ennek pedig az a következménye, hogy az ország helyzete válik bizonytalanná. A bizonytalanság eredményeként a befektetők bizonytalanodnak el, tehát romlanak az ország pénzügyi és gazdasági mutatói, következésképpen minden egyes magyar embert veszteség ér. Összefoglalva: az hogy nincs céldátum, az a csőd, a bizonytalanság beismerése, következésképpen minden egyes magyar embernek árt.
- Orbán Viktor egy televíziós interjúban azt nyilatkozta, hogy nem veszi készpénznek a közvélemény-kutatások szerinti támogatottsági arányokat, adatokat, és kemény küzdelemre számít. Ez azt jelenti, hogy a kutatóintézetek által megjelenített adatok nem valósak, esetleg manipuláltak, vagy a Fidesz elnöke arra számít, hogy az országgyűlési választásokra az MSZP összeszedheti magát?
- Szociológusként is mondom, hogy a közvélemény-kutatásokban értelemszerűen mindig van egy adag bizonytalanság. Az utóbbi húsz évben láttunk már példát a magyar kutatóintézetek nagy tévedéseire. Másfelől pedig vannak bizonyos közvélemény-kutatók, amelyek nyilvánvalóan manipulálnak, és egy önmagát beteljesítő jóslatszerűen próbálnak működni. Ennyiben tehát egy természetszerű és egy manipulatív bizonytalanság is van. Orbán Viktor üzenetének a lényege szerintem az, hogy ne gondolja senki azt a polgári oldalon, hogy nélküle sikerülni fog a kormányváltás, hogy nélküle is meglesz az a többség, ami szükséges ahhoz, hogy az országot stabil parlamenttel és tényleges társadalmi támogatottsággal ki lehessen vezetni az válságból. Sajnos, a polgári oldal táborában sokszor tapasztalható attitűd az, hogy úgy is nyerünk, nem az én szavazatomon múlik, inkább elmegyek lubickolni a Velencei-tóra. Úgy értelmezem Orbán Viktor nyilatkozatát - a tényszerű valóságtartalmán túlmenően -, hogy ez politikai üzenet is a saját táborunk felé: mindenkire szükség van, mindenki szavazata számít!
- Pénteken lesz május elseje. Keresztény embernek, kereszténydemokrata politikusnak mit jelent a "munka ünnepe"?
- Május elseje alapvetően munkás Szent József ünnepe, Szent József, az ács ünnepe. Maga a munka gondolata, egy mélységesen bibliai gondolat. Az ember kitejesedése a munka, az alkotás öröme nélkül elképzelhetetlen. Egy politikai és egy spirituális megjegyzést szeretnék tenni. Május elsején arra kérem a baloldali szavazókat, a baloldali érzelmű embereket, hogy vizsgálják meg: a szocialista kormány hűséges volt-e a szociáldemokrácia ethoszához, a szociális igazságosság gondolatához, vagy sem. Azt állítom, hogy az MSZP mindent megtagadott, ami a bérből és fizetésből élő embernek, a munkásembernek, a kisembernek a védelmét jelenti, és a multinacionális nagytőke strómanja lett. Ezért a szocialista párt legnagyobb blöffje az, hogy szocialistának nevezi magát. Ezzel szemben mi, a keresztény-szociális gondolat alapján, a munka szempontjait, a munkából élőket képviseljük a tőke diktatúrájával, különösen is a multinacionális tőke diktatúrájával szemben. Ezért azt állítom - amint azt a parlamentben is elmondtam -, hogy ma Magyarországon a szociális igazságosság értelmében vett baloldali értékeket a jobboldal képviseli. A spirituális tartalmú megjegyzésemben utalok arra, amit Szent Josemaria Escriva, az Opus Dei alapítója mondott: mindannyiunknak az a küldetése, hogy szentek legyünk. De ennek nem csak az a módja, ha valaki szerzetes, pap vagy püspök lesz, hanem mindenki a saját foglalkozásában, a munka által tud megszentelődni, ha egyfelől azt tisztességesen végzi, másfelől pedig - akár a legközönségesebb munkának is - a hivatásszerű megélésével egyfajta transzcendentális minőséget ad. Ezáltal mindenkinek megvan a meghívása arra, hogy a világban saját munkája által - legyen az orvos, kalauz, politikus vagy újságíró -, a saját munkájának a tisztességes végzésével és annak a transzcendens távlatával szentté váljon.