A pekingi egyetem kutatója, Shilong Piao kínai, francia és brit kollégáival a Nature című szaklapban jelentette meg a tanulmány, amely szerint Kína növényzete és talaja 1980 és 2000 között annyi széndioxidot nyelt el, amennyi megfelel a kínai kibocsátás 28-37 százalékának. Korábbi tanulmányok az USA-ban hasonló arányt mutattak - az ottani ökoszisztémák a kibocsátott széndioxid 20-40 százalékát nyelték el. Európa csupán tizenkét százalékot ért el.
Kína jó eredményének fele arra vezethető vissza, hogy erdőket telepítettek, és délen sok eső esett. Ezenkívül a kínai parasztok városba költözésével jól járt a természet - azok így ugyanis kevesebb tűzifát gyűjtöttek. A mezőgazdasági területek bővülésével is megnövekedett a széndioxid-felvétel.
Kevin Gurney, az Indiana Egyetem (USA) kutatója a tanulmányt rögvest a Nature-ben kommentálva, meglehetősen borúlátó azzal kapcsolatban, hogy hosszú távon használ-e a kínai állam által támogatott erdőtelepítés az ország széndioxid-egyenlegének. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint Kína kibocsátása 2030-ig a 2006-os érték kétszeresére nő majd. És ez ellen kevés az erdősítés.