FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Szoros együttműködés a Duna-menti országok között
|
|
A Duna térségére a jövőben egy határozott gazdasági, tudományos, és kulturális egységként kell tekintenünk - hangzott el az éves Duna-csúcstalálkozón Ulmban, ahol a német Baden-Württemberg tartomány ötödik alkalommal látta vendégül a Duna térségéből érkezett kormányfőket és minisztereket. |
|
Létrehozva: 2009. május 6., 17:37 | Utoljára frissítve: 2009. május 6., 17:38 |
A csúcstalálkozó politikai és szakmai előkészítésében Barsiné Pataky Etelka néppárti képviselő is részt vett az Európai Parlament részéről, a délnémet tartomány felkérésére. A magyar képviselő asszony a csúcstalálkozó kapcsán hangsúlyozta: a Duna nem kizárólag a hajózás szempontjából fontos a résztvevő országok számára: teljes régióként kell kezelni a térséget, amely turizmus és környezetvédelem szempontjából is egységet alkot, ahol első számú célkitűzés a vízminőség és a természet védelme kell legyen.
Az csúcstalálkozó zárónyilatkozatában érvényt kaptak a magyar képviselő asszony gondolatai is, amelyeket az előkészítő munkacsoport-üléseken emelt napirendre. Barsiné Pataky Etelka aláhúzta, fontos az ulmi csúcs, hiszen az első ilyen találkozón kezdeményezte Orbán Viktor akkori miniszterelnök a délnémet és osztrák partnereivel együtt a budapesti Andrássy Gyuláról elnevezett német tanítási nyelvű egyetemet, amely egy sikertörténetté vált létrehozása óta.
Barsiné Pataky Etelka egyben üdvözölte a Magyar Tudományos Akadémia keddi döntését, amelynek során egy új hazai Hidrobiológiai Kutatóközpont létrehozására adott felhatalmazást a közgyűlés. Ez a kezdeményezés különösen értékes lehet a Duna menti együttműködésben. Magyarországnak jó lehetőséget ad arra, hogy ebben az együttműködésben ismét konkrét javaslatot tegyen, ahogy ez történt az Andrássy egyetem vonatkozásában, hiszen a Hidrobiológiai Kutatóközpont a Duna vízminősége szempontjából kiemelten fontos. A képviselő asszony aláhúzta: a 2011. évi magyar uniós elnökségre tekintettel a magyar kormányzatnak is fel kell karolnia ezt az akadémiai kezdeményezést és kiemelt témaként kell napirendre tűznie a folyami vízminőségi és -ellátási kérdéseket az elnökségi program összeállítása során.