fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A munkahelyteremtés európai tíz pontja
2009. május 8., 15:21
A tegnapi rendkívüli foglalkoztatási csúcson az unió vezető politikusai tíz lépést határoztak meg a munkanélküliség elleni küzdelem és a munkahelyteremtés érdekében. A prágai találkozón a trojka elnökségek (a cseh, a svéd és a spanyol kormány) az Európai Bizottsággal, a munkáltatókkal és a szakszervezetekkel tárgyalták meg elképzeléseiket.

A találkozó fő üzenetei azt hangsúlyozzák, hogy a foglalkoztatás érdekében tett fellépéseknek a munkahelyek fenntartását, illetve újak létrehozását kell célba venniük; növelni kell a munkához jutás lehetőségeit elsősorban a fiatalok számára, emelni kell a szakmai képzettség szintjét, megfelelni a munkaerőpiac szükségleteinek és elősegíteni a mobilitást.

A résztvevők tíz konkrét fellépést javasoltak, amelyek részben rövid, részben hosszú távú kihívásokra válaszolnak:

1. A lehető legtöbb embert kell hozzásegíteni munkahelye megtartásához; ehhez a munkaidő átmeneti kiigazítását átképzéssel kellene összekapcsolni és közfinanszírozásból (többek között az Európai Szociális Alapból) támogatni.

2. Ösztönözni kell a vállalkozó szellemet és a munkahelyteremtést, többek között a munkát terhelő nem bérjellegű költségek csökkentésével és a rugalmas biztonság szorgalmazásával.

3. Javítani kell a nemzeti foglalkoztatási szolgálatok hatékonyságát intenzív tanácsadással, képzéssel és munkakereséssel a munkanélküliség első hetei alatt, különösen a fiatal munkanélküliek számára.

4. 2009 végéig jelentősen növelni kell a magas szintű szakmai képzések és gyakornoki képzések számát.

5. Segíteni kell a befogadóbb munkaerőpiacokat foglalkoztatási ösztönzők biztosításával, hatékony, aktív munkaerő-piaci politikákkal és a szociális védelmi rendszerek modernizálásával, ami a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok - többek között a fogyatékossággal élők, az alacsonyan képzettek és a migránsok - jobb befogadásához is vezetne.

6. Minden szinten emelni kell a képzettséget az egész életen át tartó tanulás révén; az iskolát elhagyó minden tanulónak el kell sajátítania a munkakereséshez szükséges készségeket.

7. Ki kell használni a munkaerő mobilitását a munkaerő-piaci kereslet és kínálat még jobb megfeleltetése érdekében.

8. Fel kell tárni a munkalehetőségeket és a készségigényeket, és javítani kell a szükséges kompetenciák előzetes felmérését a megfelelő képzési kínálat megteremtése érdekében.

9. Hozzá kell segíteni a munkanélkülieket és a fiatalokat saját vállalkozásaik beindításához, például vállalkozás-támogató képzésekkel és kezdőtőkével, illetve az induló vállalkozások adóztatásának csökkentésével vagy megszüntetésével.

10. Elő kell készíteni és menedzselni kell a szerkezetátalakításokat kölcsönös tanulás és a helyes gyakorlatok cseréje révén.

A csúcstalálkozón azt is megvitatták, hogyan egészítheti ki egymást leghatékonyabban a nemzeti és az európai szintű cselekvés, és hogyan lehet legelőnyösebben felhasználni az EU eszközeit és forrásait, például az Európai Szociális Alapot és az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapot.

A csúcstalálkozó előkészítésére az Európai Bizottság több munkaértekezletet szervezett a jelenlegi és a jövőbeli EU elnökségek képviselőivel (Madridban április 15-én, Stockholmban április 20-án és Prágában április 27-én). Rendkívüli vitát tartottak továbbá az Európai Parlamentben Brüsszelben, május 5-én. E konzultációs folyamat lehetővé tette, hogy az érdekeltek lehető legszélesebb körének nézeteit gyűjtsék egybe, köztük a szociális partnerekét minden szinten, valamint a különböző EU intézmények képviselői, a tagállamok, az állami foglalkoztatási szolgálatok, egyetemek és a civil társadalom szempontjait is megismerjék.

(EUvonal)