Miközben a Millenáris volt vezetője a Millenáris közparkjának legeldugottabb sarkában sem tarthatta meg sajtótájékoztatóját, mások a park egy, Budapestről szóló kiállításánál (a képekről megtudható: sztriptízbár is van a magyar fővárosban) szorgosan forgathattak.
2002. szeptember 25-én tették a feljelentést, 26-án pedig már meg is jelent a rendőrség az idézéssel Berkecz Máriánál. Október elsején vitték be a rendőrségre, s egy nappal később - az ügyészség közbenjárására - pedig elengedték. A Millenáris Kht. volt ügyvezető igazgatóját 2002 őszén egyetlen éjszaka leforgása alatt kétszer is ruhátlan motozásnak vetették alá, rádióját, óráját elvették tőle, éjszaka többször is rágyújtották a villanyt, s védőjével sem érintkezhetett a megfelelő módon - mindezt egyetlen éjszaka alatt. Házkutatást tartottak nála, zárolták számláját, bevonták útlevelét és bűnügyi zár alá helyezték lakását - annak ellenére, hogy ismeretlen tettes ellen tett feljelentést Mizsei Zsuzsanna: a Perfekt Audit, az akkori Gyurcsány-cég által gyűjtött adatok alapján.
Berkecz Mária gondos gazda módján járt el
A Millenáris Kht. volt igazgatója a Marczibányi térre kiszorított sajtótájékoztatóján ismertette az ügyészségnek az ellene folyó utolsó nyomozás megszüntetéséről szóló, csütörtökön kézhez vett határozatát. Rámutatott, az ügyészség nemhogy bűncselekményt nem talált az óriási volumenű beruházás kivitelezése során, de még azt is megállapította, hogy a Kht. első embere a gondos gazda módján járt el. A Millenárison megtekinthető Álmok Álmodói - Világraszóló Magyarok című kiállításra csaknem 700 000 látogató volt kíváncsi, 2001-ben pedig 300 000 ember ment el a kulturális rendezvényekre. Az óráktól várt látogatásfokozó hatás tehát bevált. Az is kiderült, hogy az órákat a magyarországon található reklámkatalógusokban szereplő ár feléért szerezték be.
A feljelentő, Mizsei Zsuzsanna valószínűleg nem volt eléggé felkészült az ügyben, ezért lehetséges, hogy sorra kiderült, nem követett el bűncselekményt a Millenáris előző vezetése. Berkecz Mária érthetetlennek nevezte, hogy a feljelentés alapjául szolgáló bizonyítékokat miért egy külső céggel, a Perfekt Audittal (mely a kormányváltást követően még Gyurcsány Ferenc, milliárdos szocialista miniszteré volt - fidesz.hu) készíttették közpénzen, amikor a rendelkezésre áll az APEH, a VPOP, a KEHI és az Állami Számvevőszék is. Így eshetett, hogy több millió forint közpénzt fizetett ki a Mizsei-vezette Millenáris egy olyan munkára, amelyről mára bebizonyosodott, hogy nem tudott kideríteni bűncselekményt az előző vezetés kapcsán.
Kiemelten képzett munkanélküli
Újságírói kérdésre Berkecz Mária elmondta, barátok, volt üzletfelek sem mernek munkát adni neki vagy a férjének. Ügyvédjével azt is megfontolják, hogy igényt tartsanak-e kártérítésre, egyelőre azonban arra vár, hogy visszakapja útlevelét, feloldják a zárat számláján és a bűnügyi zárlatot lakásán.
A meghurcoltatással kapcsolatban leszögezte, legfontosabb számára az, hogy - amennyiben koncepciós ügynek tekinthető az ügye - Magyarországon később ne történhessen meg ugyanez, ha valaki egy hasonló volumenű kiállítást rendez. Berkecz Mária az MTI érdeklődésére azt is elmondta, hogy a sajtóban megjelent "félinformációkkal" kapcsolatban "elképzelhető", hogy helyreigazításokat fog kérni, de erről még ügyvédjével konzultál.
További újságírói kérdésre reagálva a volt ügyvezető igazgató elmondta, a munkaügyi bíróságon még valóban folyik egy - szintén Mizsei Zsuzsanna által indított - eljárás. Berkecz Mária bízik benne, hogy a következő tárgyaláson már nem - a másik fél által becsatolt - hamis munkaszerződés alapján próbálnak majd dönteni.
Prix d'Excellence és Eurpa Nostra-díj
Végül Berkecz Mária arra is felhívta az újságírók figyelmét, hogy két, talán a világ legjelentősebb díját is elnyerte a Millenáris az idén. Az egyik, a Nemzetközi Ingatlanszövetség Ingatlan-Oscarnak is nevezett Prix d'Excellence-díja, a másik pedig az Európai Unió Europa Nostra-díja. Ennek megfelelően kellene kezelni az emberek kikapcsolódását szolgáló épületegyüttest és parkot ma is, és nem hónapokig, esetleg évekig üresen hagyni a kiállítótermet - amit akár hűtlen kezelésnek is lehetne minősíteni. Arra is rámutatott a volt ügyvezető igazgató, hogy 40 adáskész film vár gondosan előkészítetten a raktárban arra, hogy sugározhassák őket, és további harmincegynéhány vár még arra, hogy befejezzék a sugárzáshoz szükséges előkészületeket. A filmeket egyenként 3,3 millió forintért készítették, mint Berkecz megjegyezte, ez kevesebb, mint amennyiért ma a Magyar Televízió egy-egy rövid esti műsora készül.
fidesz.hu