fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tudni, merni, tönkretenni
2009. május 14., 07:33
Pár hét alatt visszatért a bizalom hazánk iránt - derül ki Bajnai Gordon szavaiból. A miniszterelnök szerint az elmúlt hetekben - az új kormány felállása óta - Magyarország politikai és gazdasági értelemben egyaránt stabilabbá vált. Azt pedig, hogy a kormány jó úton jár, a forint erősödése és az alacsony költségvetési hiány is jelzi.

Ha megnézzük hogyan állunk, láthatjuk, lényegében az összes hazai makrogazdasági adat pocsék: a visszaesés éves mértéke hat százalék fölött lesz - a jegybank tízszázalékos recesszióra is készített forgatókönyvet (!), az államadósság rekordszinteket döntöget, Brüsszel szerint tarthatatlan a kormány által tervezett államháztartási hiányszint, az infláció pedig meglódult, hogy csak a javát említsük. Milyen "stabilizációs" helyzetről beszél tehát a kormányfő?

Tény, a forint erősödött az elmúlt hetekben, ám ez a 280-as euró sem túl nagy dicsőség. Ráadásul a hazai fizetőeszköz árfolyamának izmosodása mögött nem a magyarországi változások, hanem a világgazdasági "hangulat" javulása áll. Ha pedig a dolgok mögé nézünk, láthatjuk, hogy nem pusztán Gyurcsány Ferenc, hanem Bajnai Gordon is felelős a Magyarországon kialakult válságért. Továbbá Gyurcsány és Bajnai mellett a pénzügyminiszterek, így Draskovics Tibor és Veres János, de gazdasági miniszterként Kóka János is felelős a mára kialakult helyzetért. Ám a bankárok között is meg lehet találni a felelősöket. Ha másként alakul az elmúlt pár esztendő alatt a bankok hitelkihelyezési gyakorlata, aligha figyelnénk árgus szemekkel az árfolyamok változását. Ide tartozóan még két számot említek: tavaly ilyenkor 3500 milliárd körül volt forintban számolva a háztartások összes pénzügyi kölcsöne, most 8500 milliárdnál járunk, úgy, hogy az idei évben jelentősen mérséklődött a családok hitelfelvételi kedve. Ennek hátterében persze az áll, hogy egy év során negyven százalékkal csökkent a forint értéke, s miután a hazai hitelek túlnyomó része devizaalapú, az árfolyamzuhanás miatt csak úgy dagad a hitelállomány.

Ahhoz, hogy a forint árfolyama a helyére kerüljön, s ne ingadozzon - mert annál közgazdasági értelemben nincs rosszabb -, hiteles költségvetésre és konvergenciaprogramra lenne szükség.

Nemcsak a költségvetési egyensúly helyreállítására kellene figyelni, a gazdasági növekedés beindításához az adók drasztikus csökkentése is elkerülhetetlen. A kormányzó szocialisták azonban szembemennek az európai trendekkel. Pedig olyan nincs, hogy nem lehet adót csökkenteni. Lehetőség mindig van. Ha az adócsökkentés a kiadások visszafogásával párosul, akkor fel lehet lendíteni a gazdaságot.

Olyan nincs, hogy nem lehet lefaragni az állami kiadásokból. Például: a "haveroktól" kellene elvenni. Feleekkora parlamenttel, feleennyi minisztériummal és miniszterrel, az állami fizetések csökkentésével vagy annak eldöntésével, hogy egymillió forintnál többet állami alkalmazott havonta nem kereshet, és hatmillió forintnál drágább hivatali autót nem vesznek, sokat lehetne spórolni. Az állami vállalatoknál indokolatlanul magas fizetéseket fenntartani, az bizony a lopás minősített esete. Továbbá: drasztikusan csökkenteni kellene a presztízsberuházásokat, az ezekre kijelölt európai uniós forrásokat pedig a gazdaság élénkítésére kellene átirányítani.

Nem lennének ezek olyan idegen cselekedetek a kapitalizmustól: Barack Obama amerikai elnök is meglépett ilyen intézkedéseket.

Azt kellene elérni, hogy a magyar vállalatok versenyképesek legyenek, adjanak munkát az embereknek, és legyenek képesek eladni termékeiket - és akkor több lesz a költségvetés bevétele is. Tehát olyan lefaragó lépéseket kell tenni, amelyek nem fogják vissza a gazdaságot, és nem élezik tovább a szociális feszültséget. S ne feledjük, az államadósság jó része felesleges kiadásokra ment el. Olyan autópályákat építettünk belőle völgyhidakkal és olyan metrót, amelyek túl sokba kerültek.

Egyelőre több tippet nem adunk a kormányzatnak, helyette nézzük, a kabinet mit tesz.

Felemelte az általános forgalmi adót, odacsapott a nyugdíjasoknak - három oldalról is -, bevezetés előtt áll az ingatlanadó, a szociális ellátásokat pedig megkurtítják. Eközben nincs hír arról, hogy van-e a kormánynak gazdaságpolitikai terve a következő szűk egy esztendőre, vagy a folyamatos megszorításokra "épít". Tőlünk nyugatra, keletre, délre és északra különböző gazdaságélénkítő koncepciókat léptetnek hatályba a kormányok. Nálunk pusztán a "maradék" felélése, összezúzása folyik.

Tudjuk, merjük, tönkre tesszük. Ez a csapat ehhez ért.

(Szajlai Csaba, Magyar Hírlap)