A kezdeményezés egyik célja a vizek hullámtereiben található illegális lerakók felszámolás egyszer és mindenkorra, emellett azonban a lakosság szemléletében is változást kell elérni. Az azonnali intézkedések mellett oktatással, neveléssel, a környezettudatos életmódra szoktatással érhető el, hogy az illegális hulladéklerakók ne képződjenek újra.
A program megvalósításához hamarosan uniós források is elérhetőek lesznek. A munkálatok tervei egy éven belül elkészülhetnek, s a következő esztendőben elindulhat az illegális lerakók felszámolása. A tervezést tízmillió forintos nagyságrendűre, a kivitelezési munkák költségeit pedig több milliárd forintra becsülték.
A háromnapos tanácskozás témái közül kiemelkedik a vízgazdálkodási kérdések fontossága is. A magyar és a román fél közel került a küszöbértékek meghatározásához, vagyis annak rögzítéséhez, mekkora az a legkisebb vízhozam, melyet a felvízi ország Románia köteles átvezetni Magyarországra.
Dan Carlan, a bukaresti Környezetvédelmi Minisztérium államtitkára leszögezte, az elmúlt egy évben nem történt határon átterjedő hatással járó rendkívüli szennyezés a határvizeken, illetve a határ által metszett folyókon. A rendszeres mérések szerint a határvizek minősége javuló tendenciát mutat. Az államtitkár hangsúlyozta, Románia minél tisztábban vezeti át vizeit Magyarországra, annál tisztábban, szennyezésmentesen kaphatja vissza a Dunán keresztül.