"Meg lennék lepve, ha az Új Generációs Hálózatokról (NGN) szóló ajánlás december előtt elfogadásra kerülne" - mondta Martin Selmayr, Viviane Reding információs társadalomért felelős biztos szóvivője.
Selmayr elmondta, hogy az ajánlás a szélesebb spektrumú távközlési csomaghoz kötődik, ami azonban jelenleg vakvágányon vesztegel, miután a Parlament- a Tanáccsal kötött előzetes kompromisszum ellenére - módosításokkal ellátva visszaküldte a dokumentumot a tagállamok asztalára.
Annak ellenére, hogy az ajánlás nem kötelező a tagállamokra nézve, az ágazat döntő jelentőségűnek tekinti a dokumentumot, ami garantálhatja a jogbiztonságot és kedvezően hat az optikai kábelhálózatokba való befektetésekre. Az optikai kábel a gyors internetkapcsolat előfeltétele.
Brüsszel 2008 szeptemberében mutatta be az ajánlás tervezetét. E szerint a kulcsterület beruházásainak ösztönzését a legjobban, a befektetők által vállalt kockázat kompenzálására bevezetett különleges díjszabás segítheti. Ez azt jelenti, hogy annak a szolgáltatónak, aki nem fektetett be, magasabb díjat kell fizetnie a hálózat használatáért, mint annak, aki részt vett az optikai kábelek telepítésében.
Másrészről a tervezet azt javasolta, hogy a hálózat tulajdonosa ne utasíthassa vissza azon szolgáltatók hálózati hozzáférését, akik versenyképes szolgáltatásokat kínálnak. Az elgondolás mögött az a logika húzódik, hogy a Bizottság szeretné elkerülni, hogy új monopóliumok alakuljanak ki, hiszen ezek megakadályozzák a versenyt és károsítják a fogyasztókat.
A hosszadalmas tárgyalásokat követően a Parlament és a Tanács informálisan támogatásáról biztosította ezt a megközelítést. A kompromisszumos szöveg egy felszólítást tartalmazott, hogy a tulajdonosok garantálják a hálózati hozzáférést minden versenyző számára, figyelembe véve a beruházó által vállalt kockázatot.
A távközlési csomagról szóló megállapodás május eleji kudarca azonban újabb kényes tárgyalások előtt nyitja meg az ajtót, ami hatással lehet az NGN ajánlásra is.
Franciaország szigorítja az internethasználatot
Bár az EP-képviselők kifogást emeltek, a távközlési csomagban beállt európai patthelyzet nem akadályozta meg a francia nemzetgyűlést abban, hogy elfogadja az ellentmondásos Hadopi-törvényt. A jogszabály az eddiginél szigorúbban csap le azokra, akik illegálisan töltenek le az internetről.
A távközlési csomagban egy fogyasztóvédelmi passzus került módosításra, mert a képviselők le kívánták szögezni, hogy az internethozzáférést csak igazságügyi hatósági döntést követően lehessen megvonni a fogyasztótól. Az elfogadott francia törvény egy új, nem bírósági hatóság hatáskörébe utalta ezt a jogot.
Reding ugyanakkor nem lát összeférhetetlenséget a francia törvény és a távközlési csomag között, mivel azt a Parlament elfogadta. "Az európai irányelvhez fűzött módosítás nem változtatja meg a tagállamok és az Unió közti kompetencia-elosztást. Amit politikailag nem kedvelünk, az nem minden esetben illegális" - mondta.