fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A válság ellenére virul a megújuló energiatermelés
2009. május 18., 10:46
A REN21, a megújuló energiatermelés terjesztésére létrejött globális hálózat május 13-án jelentette meg legújabb világjelentését, melynek már a címe is reménykeltő: az energiatermelés átalakulása a gazdasági lassulás ellenére folytatódik.

A REN21 idén negyedik alkalommal adta ki jelentését a megújuló energiák globális helyzetéről. Mohamed El-Ashry, a REN 21 elnöke így mutatta be a művet: "Összefoglalónkat egy történelmi és globális méretű gazdasági válság idején adjuk közre. Bár a jövő bizonytalan, ez a jelentés okot ad az optimizmusra."

A megújuló energiaforrásokból származó energiatermelés összesítésekor a nagy vízierőműveket nem vették figyelembe. Így az összkapacitás 2008-ban elérte a 280.000 megawattot (MW), ami a 2007-es 240.000 MW-hoz képest 16 százalékos növekedést jelent, és majdnem háromszorosa az Egyesült Államok nukleáris kapacitásának.

A napenergiából származó fűtőkapacitás 15 százalékkal nőtt, jelenleg 145 GWth, míg a biodízel és bioetanol termelés 34 százalékkal növekedett. Most először fordult elő, hogy az Európai Unióban és az Egyesült Államokban is nagyobb volt a megújuló energiatermelés növekedése, mint a hagyományos energiáké. "Az ágazat tavalyi növekedése minden előrejelzést felülmúlt, még azokat is, amiket a megújuló energiaipar maga készített. A növekedés nagyrészt annak köszönhető, hogy az éghajlatváltozás és az energiabiztonság miatti aggodalmak következtében kedvezőbbé vált a politikai környezet" - mondta El-Ashry.

2008-ban számos kormány új jogszabályokat léptetett érvénybe, sok ország nagyra törő célokat tűzött ki. Ma legalább 73 országnak vannak a megújuló energiatermelésre vonatkozó célkitűzései, míg 2007 végén csak 66 ilyen ország volt. A pénzügyi válságra adott válaszként több kormány gazdasági ösztönzőket csoportosított át az olyan új zöld munkahelyek létrehozására, amilyeneket a megújuló energiaszektor is biztosítani tud. Ide tartozik az USA csomagja is, amely a következő tíz évben 150 milliárd dollárt fog megújuló energiákba fektetni.

A fejlődő országok - különösen Kína és India - egyre inkább meghatározó szerepet játszanak a megújuló energiák gyártásában és telepítésében is. Például Kína szélenergia kapacitása 2008-ban megduplázódott - és ez már negyedik éve így van.

Az előző években a modern megújuló energia iparra úgy tekintettek, mint ami "garantált növekedésű" ágazat, sőt "válságbiztos" is, ami annak köszönhető, hogy a globális trendek az elmúlt évtizedben hihetetlen mértékű növekedést mutattak. 2008 nagy részében a megújuló energiák sok más ágazatnál jobban ellenálltak a hitelválságnak. Az új befektetések elérték a 120 milliárd dollárt, ami 16 százalékkal meghaladja a 2007-es értéket. Ám az év vége felé a válság hatása mutatkozni kezdett. El-Ashry hangsúlyozta, hogy: "most nem olyan időket élünk, amikor a globálisan terjeszkedő megújuló energiaszektor támogatását abba lehetne hagyni. Ha fenntartjuk - sőt kiterjesztjük - ezeket az intézkedéseket, akkor a kormányok, az ipart és a társadalom számára jelentős gazdasági és környezeti hasznokat hajtanak, mikor majd a gazdasági felélénkülés következtében az energiapiacnak ki kell elégítenie a gyorsan növekvő igényeket.

A megújuló energia ágazat két legfontosabb hajtóereje, az éghajlatváltozás és az energiabiztonság most is hatnak. A REN21 jelentése szerint a megújuló energia ágazat olyan létfontosságú utat ajánl a növekedéshez, amely ösztönzi a gazdasági kilábalást és a munkahelyteremtést, anélkül, hogy jelentős szén-dioxid kibocsátással terhelné a környezetet.

Christopher Flavin, a washingtoni Worldwatch Institute elnöke így kommentálta a REN21 jelentését: "Az új energiaforrások politikai támogatása és az üzleti befektetés elért egy olyan pontot, hogy az új iparág terjedését már nehéz lesz megállítani... A tudósok, mérnökök és vállalkozók világszerte példa nélküli innovációkkal válaszolnak. A mai energiaipar jobban emlékeztet az információs technológiai ágazatra, mint az egykori energiaiparra." Flavin a kedvező fejlemények ellenére nem biztos abban, hogy az energiarendszer átalakítása elég gyors lesz-e ahhoz, hogy elkerüljük a klímakatasztrófát, de nagyon bízik az év végi Koppenhágai Egyezményben, és az azt követő változásokban.

(greenfo.hu)