Nagy utat tett meg a Gyurcsány-Bajnai-duó azóta, hogy korábban még azt is tagadták, a Nemzetközi Valutaalap kölcsönéhez - amit eredetileg, ugye, fel sem akartunk venni - kemény feltételek is társulnak. Most Irina Ivasenko ukrán közgazdász vezetésével IMF-iroda nyílik Budapesten, hivatalosan "a valutaalap és Magyarország közötti kapcsolattartás végett", magyarul, hogy még könnyebb legyen az ellenőrzésünk. Mivel a tavaly ősszel kért húszmilliárd eurós hitelkeret valószínűleg még a választások előtt elfogy, az ezermilliárdra emelt idei túlköltekezésről szóló tegnapi nyilatkozat lényegében egy jövő májusig kitartó túlélőcsomag. Az idei fedezetlen kiadásokat ugyanis majd újabb hitelből kell kifizetni, miközben Magyarországon minden egyes állampolgárra már most is 2,18 millió forint államadósság jut.
Tavaly január eleje óta közel négy Bajnai-csomagnyit nőtt az ország adóssága, amely az idén tovább kúszik felfelé, és még a legjobb forgatókönyvek és Oszkó Péter szerint is csak két év múlva kezdhet el csökkenni a hitelállományunk. Ebben az egyben el kell ismerni a kormányzati következetességet: évek óta mindig két év múlva kezd el javulni az adóssághelyzet, mindig két év múlva léphetünk be az euró előszobájába, és rendre két év múlva csökkennek majd a kamatterhek is. És eközben mindig jó úton járunk, ahogy tegnap az Európai Bizottság képviselője és a valutaalap delegációja is megerősítette: "jó úton haladunk a készenléti hitel teljesítésében", sőt üdvözölték azokat a "korrekciós lépéseket" - értsd: megszorítások -, amelyeket a magyar kormány tesz a gazdaság növekedésének (!) érdekében.
Ami tegnap hivatalosan is megerősítést nyert, az nem más, mint a jelenlegi problémák megoldása helyett azok részleges áthárítása a következő évekre. Az IMF hiteléből ugyanis nem a hat százalékkal zsugorodó gazdaságot élénkítjük, hanem a korábban felvett és az idén esedékes kölcsönöket törlesztjük. Maga a húszmilliárd eurós uniós/IMF-hitelkeret ugyanakkor nem tudta élénkíteni a gazdaságot, nem csökkentette érdemben az állampapírjaink után fizetendő latin-amerikai szintű felárakat, és nem stabilizálta megnyugtatóan a forint árfolyamát sem. Utóbbi következtében az év első három hónapjában százmilliárdokkal emelkedett a lakosság adósságállománya anélkül, hogy új kölcsönöket vettek volna fel. Az új MSZP-csomag 1300 milliárd forintos megszorítása ahhoz volt most elég, hogy a valutaalap igazgatótanácsa és az Európai Bizottság most egy újabb részlet lehívására bólinthasson rá, ennek fejében azonban a valutaalap kirendeltsége gyakorlatilag beköltözhet a József nádor térre.
A mostani keret kimerítése utáni újabb IMF-kölcsön felvétele pedig nagyon is reális: már maga Szollár Domokos kormányszóvivő is cáfolta.