fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kampány a veszélyes vegyi anyagok ellen
2009. május 20., 09:45
Az európai lakosság 93 százaléka úgy véli, a piacon lévő százezernyi vegyi anyag hatással van az egészségünkre. Egy ember szervezetéből könnyen ki lehet mutatni akár 300 mesterséges kemikáliát is, amelyek között súlyos, visszafordíthatatlan betegséget okozók is vannak.

A Levegő Munkacsoport felvilágosító és szemléletformáló kampányba kezd az emberek és a döntéshozók körében. A "vegyszerezett világ - kampány a fenntartható vegyianyag - használatért" című nyertes KEOP pályázatunk célja, hogy a lakosság kevesebb és főleg kevésbé veszélyes vegyi anyaggal találkozzon, hogy kerüljük a felesleges vegyszerhasználatot és a boltok polcaira ne kerüljenek szennyezett termékek. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, az Európai Unió és az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával 20.889.931.-Ft támogatással megvalósuló projekt ideje alatt a lakosság, a döntéshozók és a civil szervezetek szemléletformálása céljából ismeretterjesztő kiadványt jelentetünk meg, rendezvényeket szervezünk, élelmiszerek vegyszerszennyezéseit mérjük, az eredményeket pedig kommunikáljuk a lakosságnak, a döntéshozóknak, a gyártóknak és a forgalmazóknak is.

Célja, hogy a gyermekek és a felnőttek körében csökkenjen a vegyi anyagok jelentette kockázat. Ehhez szigorúbb szabályozásra, ösztönző intézkedésekre, továbbá felvilágosításra lenne szükség, hogy tudatosabb legyen a fogyasztás. Egyre több tudományos eredmény bizonyítja, hogy számos "ipari" vegyi anyagnak egészségkárosító hatása van: daganatos megbetegedéseket, allergiát, tanulási nehézségeket vagy a szaporodási képességek károsodását okozzák. Az Európai Szakszervezeti Szövetség szerint a munkahelyi megbetegedések harmadáért a vegyi anyagok a felelősek.

Veszélyes vegyületek rengeteg hétköznapi termékben megtalálhatók: kozmetikumokban, tisztítószerekben, szagosítókban, bútorokban, műszaki cikkekben, szőnyegekben, matracokban, kábelekben, textíliákban, lámpákban, lábosokban és egyéb konyhai eszközökben, ételtartókban, ruhákban, irodai eszközökben, játékokban. A termékek többségén nem tüntetik fel, milyen káros anyagot tartalmaz.

A következő egy évben a lakosság, illetve a döntéshozók és a civil szervezetek szemléletformálása céljából ismeretterjesztő kiadványokat jelentetünk meg, rendezvényeket szervezünk, felméréseket végeztetünk el, magunk is mérünk vegyszerszennyezéseket, az eredményeket pedig közzé teszük a sajtó, a lakosok a döntéshozók, a gyártóknak, az áruházláncok részére.

A tavalyi kanadai tiltás után idén az USA-ból is kivonták a gyakran fejlődési rendellenességet okozó növelő biszfenol A (BpA) tartalmú cumisüvegeket. A Cincinnati Egyetem kutatása szerint forró folyadékoktól 55-ször gyorsabban kijut a cumisüveg anyagából a BpA, ami már káros lehet a csecsemők fejlődésére. Csecsemők vérében a felnőtt átlagnál 10-szer magasabb BpA koncentrációt mértek. Az elmúlt években több mint 130 vizsgálat bizonyította, hogy a hormonhatáson túl a BpA növelheti a rák kockázatát, sőt hozzájárulhat az elhízáshoz is. Az amerikai tiltás után Nyugat-Európában a legtöbb cég kivonta a BpA-s cumisüvegeket a forgalomból, ám Magyarországon sajnos a mai napi a legtöbb cumisüveg alapanyaga a polikarbonát, melyben megtalálható a BpA. A Levegő Munkacsoport kéri az összes magyar európai parlamenti képviselőtől és képviselőjelölttől, illetve a kormányzattól: támogassa, hogy az EU is korlátozza a BpA-s cumisüvegeket.

(greenfo.hu)