Az egyetem kutatói, diákokkal közösen, 1995-ben kezdték kifejleszteni a rendszert, amit mára félig sikerült is működésbe állítaniuk Osztravában. A 30 millió korona összegű teljes költséghez az ipari és közlekedési minisztérium és magáncégek járultak hozzá. (1 cseh korona = 10,6 forint)
Az összepréselt hulladékot 600-800 Celsius fokra hevítjük fel. Ha nem érintkezik levegővel, a hulladék a hő hatására elbomlik, anélkül, hogy a folyamat során szén-dioxid keletkezne. Ez a berendezés egy nagyon környezetbarát eszköz - mondta Vaclac Roubicek, az egyetem professzora. Véleménye szerint az egységet a jövőben a központi hulladék-feldolgozó üzemektől távoli kis települések önkormányzatai is alkalmazhatnák áram- és hőtermelésre.
"Az egység a hulladékfát, a biomasszát és a szenet is fel tudja dolgozni" - közölte Roubinek. Egy óra alatt 55-110 kilogramm bevitt anyagot képes átalakítani. Egy kilowattóra áramot 0,7 kilogramm használt gumiabroncsból állít elő. A jövőben elképzelhető az is, hogy az egységgel folyékony fűtőanyagot állítsanak elő, mondta Roubicek, vagy hidrogént, gépjármű-üzemanyagként. Emellett az egység arra is alkalmas, hogy segítségével a használt gumiabroncsokból új abroncsokat gyártsanak. "Az Európai Unióban és az Egyesült Államokban azokat az eljárásokat szabadalmaztattuk, amelyek a végtermék-gyártás rugalmasságát biztosítják" - mondta Roubicek.